W Warszawie funkcjonuje pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki. 12 czerwca doszło do jego otwarcia. Jedną z ciekawszych wystaw jest ta poświęcona historii alkoholu. Okazuje się, że wódka trafiła z Polski do Rosji, a nie odwrotnie, choć zdania są wciąż podzielone…
Z 1405 roku pochodzi, znaleziona w zapiskach sądowych w Sandomierzu pierwsza wzmianka o wódce. Kolejne doniesienia historyczne mówią, że polscy kupcy jadąc na wschód, wymieniali wódkę na inne towary. To oznacza, że to my mieliśmy ją pierwsi w ilościach handlowych. Zatem wódczana kultura trafiła do Rosji z Polski
– mówi cytowany przez Wp.pl Karol Karasiewicz, przewodnik Muzeum Polskiej Wódki.
Z takim werdyktem nie mogą pogodzić się Rosjanie. Jak wynika z ustaleń Muzeum Rosyjskiej Wódki w Moskwie, to ich trunek był pierwszy. Sprawą interesują się nawet dziennikarze z USA. Przedstawicielka ,,Los Angeles Times” próbowała się tego dowiedzieć od Wandy Mościckiej z państwowego przedsiębiorstwa Centrala Handlu Zagranicznego. To wtedy zagraniczni czytelnicy dowiedzieli się, że to Polacy byli pierwsi.
Specjaliści rozsądzają oba kraje: okazuje się, że to kraje Zachodu były pierwsze i stamtąd rozcieńczony spirytus zbożowy docierał powoli na wschód. Wody nie pito, obawiając się chorób wywołanych przez zanieczyszczenia.
Napój współcześnie uznawany za wódkę rozwijał się w trakcie długiego procesu, trwającego co najmniej dwa tysiąclecia. Istnieją przypuszczenia, że destylację alkoholu znano w niektórych cywilizacjach bliskowschodnich, jednak pewni możemy być jedynie starożytnej Grecji. Arystoteles wskazał na jej teoretyczną możliwość, jednak pierwszą znaną osobą której udało się ją przeprowadzić był Zosimos z Panapolis, żyjący w IV wieku po Chrystusie. Zainspirowani starożytnymi mędrcami Arabowie nauczyli się przeprowadzać destylację alkoholu z wina w VII wieku, nazywając uzyskany produkt „Al Koh’l” – „substancja oczyszczona” W wyniku kontaktów świata arabskiego z chrześcijańską Europą destylacja rozpowszechnia się w Europie…
źródło: Wirtualna Polska / Wikipedia
(3688)