Portal informacyjno-historyczny

Jeden z najbardziej emocjonujących polsko-rosyjskich sporów rozstrzygnięty? Oto w którym kraju zaczęto produkować… wódkę

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W Warszawie funkcjonuje pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki. 12 czerwca doszło do jego otwarcia. Jedną z ciekawszych wystaw jest ta poświęcona historii alkoholu. Okazuje się, że wódka trafiła z Polski do Rosji, a nie odwrotnie, choć zdania są wciąż podzielone…


Z 1405 roku pochodzi, znaleziona w zapiskach sądowych w Sandomierzu pierwsza wzmianka o wódce. Kolejne doniesienia historyczne mówią, że polscy kupcy jadąc na wschód, wymieniali wódkę na inne towary. To oznacza, że to my mieliśmy ją pierwsi w ilościach handlowych. Zatem wódczana kultura trafiła do Rosji z Polski

– mówi cytowany przez Wp.pl Karol Karasiewicz, przewodnik Muzeum Polskiej Wódki.

Z takim werdyktem nie mogą pogodzić się Rosjanie. Jak wynika z ustaleń Muzeum Rosyjskiej Wódki w Moskwie, to ich trunek był pierwszy. Sprawą interesują się nawet dziennikarze z USA. Przedstawicielka ,,Los Angeles Times” próbowała się tego dowiedzieć od Wandy Mościckiej z państwowego przedsiębiorstwa Centrala Handlu Zagranicznego. To wtedy zagraniczni czytelnicy dowiedzieli się, że to Polacy byli pierwsi.

Specjaliści rozsądzają oba kraje: okazuje się, że to kraje Zachodu były pierwsze i stamtąd rozcieńczony spirytus zbożowy docierał powoli na wschód. Wody nie pito, obawiając się chorób wywołanych przez zanieczyszczenia.

Napój współcześnie uznawany za wódkę rozwijał się w trakcie długiego procesu, trwającego co najmniej dwa tysiąclecia. Istnieją przypuszczenia, że destylację alkoholu znano w niektórych cywilizacjach bliskowschodnich, jednak pewni możemy być jedynie starożytnej Grecji. Arystoteles wskazał na jej teoretyczną możliwość, jednak pierwszą znaną osobą której udało się ją przeprowadzić był Zosimos z Panapolis, żyjący w IV wieku po Chrystusie. Zainspirowani starożytnymi mędrcami Arabowie nauczyli się przeprowadzać destylację alkoholu z wina w VII wieku, nazywając uzyskany produkt „Al Koh’l” – „substancja oczyszczona” W wyniku kontaktów świata arabskiego z chrześcijańską Europą destylacja rozpowszechnia się w Europie…

źródło: Wirtualna Polska / Wikipedia

(3688)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę