Jurij Szuchewycz: „UPA stawiła beznadziejny opór. Jesteśmy uczniami Polaków”

w Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Na czym, jeśli nie na UPA, mamy budować nasz patriotyzm? Na eposach rycerskich Rusi Kijowskiej? Na życiorysach takich Ukraińców jak Chruszczow i Breżniew? A może na bolszewickiej legendzie Stachanowa? – pyta w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Jurij Szuchewycz, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy i syn komendanta UPA odpowiedzialnego za czystkę etniczną Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Zachodniej.

Szuchewycz wyjaśnia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że tylko na micie UPA Ukraińcy mogą budować dziś swoją tożsamość narodową. Tym bardziej, że przez lata byli szykanowani jako naród.

Rosjanie spychali nas do getta ludowego. Ukraińska mowa miała być atrybutem wieśniaka w wyszywanej koszuli, a z drugiej strony Dostojewski, Czechow, Czajkowski, Rublow, Mendelejew, Teatr Bolszoj i loty w kosmos. Podobne lekceważenie spotykało nas zresztą ze strony Polaków

– tłumaczy.

roman-szuchewycz
znaczek pocztowy z wizerunkiem ojca Szuchewycza – Romana

Szuchewycz przekonuje, że Ukraina nie powinna oddać Krymu bez walki, mimo że mogło to być skazane na niepowodzenie.

– UPA też stawiła beznadziejny opór. Teraz to mit założycielski narodu.

– twierdzi.

Ukraiński poseł nie ma też wątpliwości, że w przeszłości tak działali Polacy – często podejmując na pozór beznadziejną walkę.

– A na co liczyli Polacy w 1831 roku, a tym bardziej w 1863? Jakich mieli sojuszników, porywając się na carat? A na co liczyła Warszawa w 1944 r.? Ktokolwiek trzeźwo myślący liczył na pomoc Stalina? Po Katyniu!  My, Ukraińcy, proszę pana, jesteśmy uczniami Polaków.

– podkreśla w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Jak podkreśla Gazeta Wyborcza, Prezydent Juszczenko uhonorował go Gwiazdą Bohatera Ukrainy, premier Tymoszenko przyznała specjalną rentę dla zasłużonych dla ojczyzny.

Ale na wschodzie Ukrainy uważają go za wcielenie diabła. Nieraz słyszałem: „Powinien zdechnąć na Kołymie. On i wszyscy z nazwiskiem Szuchewycz”. Tu, w jego rodzinnym Lwowie, mówią tak… Polacy. Szuchewycz znaczy dla nich: rzeź wołyńska.

Jurij Szuchewycz to ukraiński polityk, długoletni (1948-1988) więzień polityczny Gułagu, członek Ukraińskiej Grupy Helsińskiej (od 1979), działacz nacjonalistyczny, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy VIII kadencji (od 2014).

Syn Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii

Roman Szuchewycz, jako główny dowódca UPA, ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, których ofiarą padło do 100 tys. osób[2], z czego na Wołyniu zginęło 40-60 tys. Polaków, w Małopolsce Wschodniej od 20-25 do 40 tys., zaś na ziemiach współczesnej Polski od 6 do 8 tysięcy Polaków.

CYTAT:

W lipcu 1944 r. na zjeździe Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej – ciała pomyślanego jako ponadpartyjna platforma polityczna UPA – dowódca UPA Roman Szuchewycz „Taras Czuprynka” przyznał, iż na Wołyniu miała miejsce „likwidacja ludności polskiej…), która zakończyła się latem 1943 r.”, a w Galicji „dowództwo UPA wydało rozkaz wysiedlenia Polaków, jeśli sami się nie przesiedlą. Ataki są kontynuowane”. I dodał: „Tworzymy dla siebie wygodne pozycje, których nie można osiągnąć przy zielonych stołach [rozmów]. Nie damy siebie okłamać. Ukraińskie masy w naszych rękach”.

Grzegorz Motyka, Zapomnijcie o Giedroyciu: Polacy, Ukraińcy, IPN. GW, 26 maja 2008.

cała rozmowa w Gazecie Wyborczej

(1588)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

6 komentarzy

  1. To nie żadna zbrodnia (jak chciała część PO), to ludobójstwo (jak dzisiaj przypomina PiS). Zawsze należy się pytać, kto jest Twoim bratem? Ten, kto mordował, czy Ci mordowani? Tutaj to pytanie dotyczy Ukraińców, ale w gruncie rzeczy narodowość i religia nie ma tu żadnego znaczenia. Choć mordowano moich krewnych, moich Rodaków, to najważniejsze, że mordowano ludzi, Dzieci Boga.

  2. Szuchewycz – draniu banderowski – wszystko może byłoby jeszcze do przyjęcia i ewentualnego strawienia, gdyby twój ojciec nie wydał i tolerował rozkazu ludobójstwa dzieci, kobiet, starców zachęcając do stosowania okrutnych, wręcz bestialskich, azjatyckich metod, „tylko” pozwalał, tak jak Hitler i naziści na „danie kulki w łeb” opornym w ramach pacyfikacji. Nie jesteś europejczykiem tylko azjatą, zwykłym prymitywnym potomkiem ludobójcy. A twoje próby porównywania bandytów i ludobójców z UPA z powstańcami listopadowymi, styczniowymi, czy Armią Krajową, to zwyczajne nieporozumienie i skandal, niezasługujące w ogóle na jakiekolwiek odniesienie. Brzydzę się tobą Szuchewycz, brzydzę się marszałkiem Kuchcińskim, który zniżył się by w imieniu parlamentu RP rozmawiać z synem ludobójcy.

  3. Też się brzydze wami -kreatury z upa. Jak można nazwać wyzwalaniem zabijanie małych dzieci widlami, gwałty jakich nie zna świat zwierząt, zwyrodnienie tortur przekraczające wszelkie kategorie.was nie stać na honor Polskich powstańców. Krym dowodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.