Magdalena Środa w Jarocinie w 1985 roku jako przedstawicielka młodzieży socjalistycznej:
Jest m.in. pytana przez uczestnika festiwalu: A jeśli człowiek tak myśli, to dlaczego nie może tego tak powiedzieć i zaśpiewać? Dlaczego ty mu chcesz to narzucić?
Magdalena Środa 28 lat później:
Rocka nie słucham, na koncertach rockowych nie bywam, znam jednak rzesze młodzieży wychowanych na Przystanku Woodstock, przy czym słowa „wychowanych” używam nieprzypadkowo, w jego mocnym znaczeniu. Bo Owsiak wychowuje. I ta rola jest wielce interesująca. (…)
Zanalizujmy pokrótce trzy ważne elementy działalności Jerzego Owsiaka: pierwszy to element etyczno-wychowawczy, drugi to etyczna przejrzystość i wysokie moralne standardy inicjatyw, które podejmuje i prowadzi. Element trzeci – bodaj najważniejszy – to działalność etyczno-obywatelska Jerzego Owsiaka. Zacznijmy od jego funkcji pedagogicznych. Jerzy Owsiak – jakkolwiek by to patetycznie brzmiało – wychowuje młodzież. Jak pisze Mirosław Pęczak, „Owsiak w interesujący sposób łączy dziedzictwo kontrkultury (rock, spontaniczność, niepokorność) z akceptowanymi przez ogół ideami i wartościami”. Zarówno wydarzenia konstytuujące, jak i towarzyszące działalności WOŚP kojarzone są przez Polaków z określonym zbiorem wartości, takich jak: zaufanie, uczciwość, odpowiedzialność, radość, empatia, dobro wspólne, skuteczność.
(91)