Słowo „holokaust” przywołuje najgorsze skojarzenia. Jest synonimem bestialskiego mordowania ludzi, jest jakby najwyższym stopniem przymiotnika ,,okrutny”. Okrutny, okrutniejszy, najokrutniejszy, Holokaust? Piotr Zychowicz w swoim cyklu, w którym obala mity, zajął się właśnie wyjątkowym traktowaniem zagłady Żydów.
Czy Holokaust był wyjątkowy? Oczywiście, że był! Tak jak wyjątkowy był każdy akt ludobójstwa dokonany w krwawej historii ludzkości. Ba, tak jak wyjątkowa była śmierć każdej istoty ludzkiej. Każdy człowiek jest bowiem wyjątkowy
– napisał na Facebooku Zychowicz.
Polski historyk, redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy”, przypomina, że spora część historyków wywyższa Holokaust nad inne okrutne zbrodnie dokonane na ludzkości.
Kiedy część historyków w odniesieniu do Holokaustu używa określenia „wyjątkowy” ma jednak na myśli coś innego. To, że Holokaust był ludobójstwem niejako „lepszym” niż inne. Bardziej okrutnym, straszniejszym, bardziej przerażającym. A co za tym idzie jego ofiarom należy się empatia i upamiętnienie większe niż ofiarom rewolucji bolszewickiej, rzezi Ormian, Wielkiego Głodu na Ukrainie, eksterminacji rwandyjskiego plemienia Tutsi czy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
– uważa Zychowicz.
Historyk nie ukrywa, że denerwuje go fakt, że tylko w przypadku Holokaustu próbuje się narzucać światu pogląd, że zagłady Żydów nie należy i nie można w żaden sposób próbować porównywać do innych ludobójstw.
W rzeczywistości żydowskie dziecko zamordowane przez niemieckich oprawców w komorze gazowej zasługuje na DOKŁADNIE TAKIE SAMO współczucie jak ormiańskie dziecko zakopane żywcem przez Turków, ukraińskie dziecko zagłodzone przez bolszewików, rwandyjskie dziecko rozsieczone maczetami przez członków plemienia Hutu czy polskie dziecko nabite na sztachetę płotu przez upowców. Przekonywanie, że jest inaczej i próba dzielenia ofiar na „lepsze” i „gorsze” to przejaw rasizmu
– stwierdził Zychowicz w swoim facebookowym cyklu, w którym zajmuje się obalaniem różnych historycznych mitów.
(1278)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.