Portal informacyjno-historyczny

Gross sugeruje Kaczyńskiemu antysemityzm i oskarża o nienawiść rasową w najgorszym wydaniu. Porównuje Jedwabne do Wołynia

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jan Tomasz Gross, socjolog, autor książki poświęconej m.in. zbrodni w Jedwabnem, został zapytany przez „Kulturę Liberalną” o sprawę powrotu tematów relacji polsko-żydowskich do publicznej dyskusji. W rozmowie Gross rzuca bardzo mocne oskarżenia…

Gross twierdzi, że „wariaci rozbijają polskie państwo na wszystkie możliwe strony”, a władzę nazywa „nowym reżimem”. Twierdzi, że sprawa Jedwabnego rozgrywana jest celowo.

Jedwabne to jest właśnie część publicznej i dobrze widocznej historii. I to część bardzo przykra, bo psuje tę szlachetną, wspaniałą wizję Polski, która ma być promowana za ok. 100 mln zł na całym świecie

– twierdzi.

Uważa, że władza robi wszystko, by ukryć „wątek agresywnego i morderczego antysemityzmu Polaków w kontekście II wojny światowej i powojnia”

Najmocniejsze zarzuty padają pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. Dziennikarz Jarosław Kuisz stwierdza, że z publikacji i wypowiedzi nie wynika, by prezes PiS był antysemity. Gross odparowuje:

A co to znaczy, nie jest antysemitą? Przecież to jest idący ramię w ramię z ojcem dyrektorem duchowy spadkobierca endecji i ONR-u, które z miłości do Żydów, o ile mi wiadomo, nie zasłynęły. A poza tym to jest człowiek, który bez zahamowań potrafi powiedzieć dowolne rzeczy na każdy temat. Przypomnijcie sobie retorykę, jakiej używał wobec uchodźców – a więc niechrześcijan, o ciemniejszym kolorze skóry, wśród których jest wielu brodatych mężczyzn, o wełniastych włosach, mówiących innym językiem – że przenoszą pasożyty i pierwotniaki! To jest nienawiść rasowa w najgorszym wydaniu. W Polsce to jest otwarty antysemicki kod, który społeczeństwo natychmiast chwyta.

Później nazywa Kaczyńskiego i Macierewicza – „największe małpy z brzytwą”.

Gross odwołuje sie też do uchwały sejmowej, gdzie mowa jest o ludobójstwie wołyńskim.

To samo zdarzyło się z Żydami w Jedwabnem – to także byli obywatele II Rzeczypospolitej, tylko że zamordowani przez polskich katolików

– podkreśla.

Gross twierdzi, że ekshumacje powinny mieć miejsce. Ale obawia się, że może dojść do podobnej do tej NKWD w Katyniu, której wyniki były zgodne z linią Sowietów.

cały wywiad TUTAJ

(521)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę