fot. Haaretz

Czołowy dziennik w Izraelu prezentuje: Niemiec ratuje Żydówki z rąk przypominających zwierzęta Polaków. Wiele mówiąca reakcja szefa gazety, gdy zażądano przeprosin

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Gdyby takie komiksy pojawiły się w polskiej prasie, grzmiałby cały świat. Tymczasem w Izraelu czołowy dziennik ,,Haaretz”, często przywoływany w Polsce, wydrukował komiks o Holokauście. Zaprezentowani w nim Polacy byli przedstawieni w sposób wysoce obraźliwy.

Lewicowy dziennik w 2007 r. wydrukował komiks, akcja którego rozgrywa się podczas II wojny światowej. Przedział jest pełen pijanych Polaków, którzy chcieli wydać dwie dziewczynki w ręce nazistów. Ale na szczęście ratuje ich niemiecki oficer, który poczęstował je cukrem.

Tak opisywała komiks prasa:

Jest rok 1944, Generalna Gubernia. Trzy żydowskie dziewczynki uciekają przez las. Jedna przewraca się na ziemię. – Jest wystarczająco brudna, by wyglądać na Polkę – mówi jej koleżanka. Dziewczynki wsiadają do pociągu, którym Polacy jadą na roboty do Rzeszy. To, co się dzieje w wagonach, przypomina Sodomę i Gomorę. Opuchnięte, zwierzęce twarze obdartych, zarośniętych mężczyzn. Wulgarne, tłuste kobiety. Wódka leje się strumieniami. Dziewczynki zostają szybko zdemaskowane.

– Popatrz Władek, jaki brzydki nos! Założę się, że to nie Anna i Maria, tylko Rachela i Estera – mówi jeden z Polaków. – Na następnej stacji oddamy je Niemcom i dostaniemy jeszcze wódki – wtóruje mu drugi. Jeszcze inny wyraża nadzieję, że Bóg spali Żydów w ogniu piekielnym. Dziewczynkom udaje się jednak przeżyć i docierają do najbliższej stacji. Tam spotykają “dobrego Niemca”, który daje jednej z nich kostki cukru i ostrzega, by nie wracały do pociągu. W ten sposób ratuje im życie, pociąg zostaje bowiem zbombardowany.

Komiks wywołał wielkie oburzenie, również wśród Żydów pochodzących z Polski. Ale ,,Haaretz” nie chciał przeprosić:

To kwestia wolności słowa. Gdybyśmy się za każdym razem zastanawiali, czy kogoś nie urazimy, nie moglibyśmy niczego drukować

– przyznał szef pisma Nir Becher w rozmowie z ,,Rzeczpospolitą”.

W rozmowie w radiu był również pytany, czy byłoby mu przyjemnie, gdyby w polskiej gazecie ukazały się rysunki obrażające Żydów. Co odpowiedział?

nie można tego porównywać

– podkreślił.

Wizerunek jest zbieżny z tym, o czym pisała wczoraj izraelska prasa:

Czegoś takiego jeszcze nie czytaliście. Badaczka w Izraelu zdradza, co wielu Żydów naprawdę myśli o Polakach. ,,Słownictwo rynsztokowe i odniesienia do zwierząt były nagminne…”

źródło: Interia.pl

(5573)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.