Portal informacyjno-historyczny

fot. Haaretz

Czołowy dziennik w Izraelu prezentuje: Niemiec ratuje Żydówki z rąk przypominających zwierzęta Polaków. Wiele mówiąca reakcja szefa gazety, gdy zażądano przeprosin

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Gdyby takie komiksy pojawiły się w polskiej prasie, grzmiałby cały świat. Tymczasem w Izraelu czołowy dziennik ,,Haaretz”, często przywoływany w Polsce, wydrukował komiks o Holokauście. Zaprezentowani w nim Polacy byli przedstawieni w sposób wysoce obraźliwy.

Lewicowy dziennik w 2007 r. wydrukował komiks, akcja którego rozgrywa się podczas II wojny światowej. Przedział jest pełen pijanych Polaków, którzy chcieli wydać dwie dziewczynki w ręce nazistów. Ale na szczęście ratuje ich niemiecki oficer, który poczęstował je cukrem.

Tak opisywała komiks prasa:

Jest rok 1944, Generalna Gubernia. Trzy żydowskie dziewczynki uciekają przez las. Jedna przewraca się na ziemię. – Jest wystarczająco brudna, by wyglądać na Polkę – mówi jej koleżanka. Dziewczynki wsiadają do pociągu, którym Polacy jadą na roboty do Rzeszy. To, co się dzieje w wagonach, przypomina Sodomę i Gomorę. Opuchnięte, zwierzęce twarze obdartych, zarośniętych mężczyzn. Wulgarne, tłuste kobiety. Wódka leje się strumieniami. Dziewczynki zostają szybko zdemaskowane.

– Popatrz Władek, jaki brzydki nos! Założę się, że to nie Anna i Maria, tylko Rachela i Estera – mówi jeden z Polaków. – Na następnej stacji oddamy je Niemcom i dostaniemy jeszcze wódki – wtóruje mu drugi. Jeszcze inny wyraża nadzieję, że Bóg spali Żydów w ogniu piekielnym. Dziewczynkom udaje się jednak przeżyć i docierają do najbliższej stacji. Tam spotykają “dobrego Niemca”, który daje jednej z nich kostki cukru i ostrzega, by nie wracały do pociągu. W ten sposób ratuje im życie, pociąg zostaje bowiem zbombardowany.

Komiks wywołał wielkie oburzenie, również wśród Żydów pochodzących z Polski. Ale ,,Haaretz” nie chciał przeprosić:

To kwestia wolności słowa. Gdybyśmy się za każdym razem zastanawiali, czy kogoś nie urazimy, nie moglibyśmy niczego drukować

– przyznał szef pisma Nir Becher w rozmowie z ,,Rzeczpospolitą”.

W rozmowie w radiu był również pytany, czy byłoby mu przyjemnie, gdyby w polskiej gazecie ukazały się rysunki obrażające Żydów. Co odpowiedział?

nie można tego porównywać

– podkreślił.

Wizerunek jest zbieżny z tym, o czym pisała wczoraj izraelska prasa:

Czegoś takiego jeszcze nie czytaliście. Badaczka w Izraelu zdradza, co wielu Żydów naprawdę myśli o Polakach. ,,Słownictwo rynsztokowe i odniesienia do zwierząt były nagminne…”

źródło: Interia.pl

(5501)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę