Polska w wyniku ustaleń po II Wojnie Światowej i zgody aliantów wpadła pod wpływy ZSRR. Z tego powodu USA i Wielkiej Brytanii wcale nie zależało, by była silna. Celem mocarstw było osłabienie Polski jeszcze bardziej.
Politycy na Zachodzie myśleli o swoich interesach i nie było miejsca na sentymenty i oglądanie się na walkę ramię w ramię w trakcie wojny. Skoro najpierw oddali Polskę w sidła ZSRR, to potem woleli, by była słabym krajem.
Radziecki satelita z szerokim dostępem do morza i całym Śląskiem wydawał się gorszym rozwiązaniem niż kadłubowe państewko pozbawione jednocześnie ziem wschodnich i jakiejkolwiek rekompensaty na zachodzie
– czytamy na Ciekawostkihistoryczne.pl.
Niedawny sojusznik Polski Winston Churchill już na konferencji w Poczdamie w lipcu 1945 roku nalegał, by nie przekazywać Polsce niemieckich miast. Co prawda kilka dni później Churchill przegrał wybory w Wielkiej Brytanii i opuścił Poczdam, ale nie był on jedynym orędownikiem takiej polityki wobec Polski.
Granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, którą forsowali Rosjanie, nie akceptowali także Amerykanie. Głośno mówił o tym James Byrnes, sekretarz stanu w gabinecie Harry’ego Trumana. Rok później Amerykanie przygotowali dokładny projekt. Opracował go następca Byrnesa George Marshall. Zgodnie z jego planem Polska miałaby oddać Niemcom cały Dolny Śląski, Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie aż do Kołobrzegu, a na południu granica Polski kończyłaby się na Górnym Śląsku. To wszystko pasowało Niemcom.
Chcę jasno powiedzieć, że dla nas ziemie po drugiej stronie Odry i Nysy są częściami Niemiec
– mówił w 1951 roku Konrad Adenauer, nowy kanclerz Niemiec. Odzyskanie tych ziem miało nastąpić zaraz po zjednoczeniu RFN i NRD.
Ostatecznie nic z tych planów nie wyszło. Także dzięki nieustępliwej postawie Jóżefa Stalina, któremu nie uśmiechało się osłabianie kraju, który w pewnym stopniu kontrolował. Przywódca ZSRR brał pod uwagę oddanie wspomnianych ziem tylko w jednym wypadku. Gdyby trafiły one do zjednoczonych Niemiec, które byłby kontrolowane przez komunistów.
Ostatecznie Rosja zagwarantowała nienaruszalność zachodniej granicy Polski w 1965 roku, a RFN w 1970 roku, gdy w ramach grudniowej umowy z władzami PRL Niemcy zrzekli się ostatecznie Śląska i Pomorza.
(1788)