W czasie wojny Polacy byli im potrzebni. Po niej niedawno sojusznicy chcieli jak najmocniej osłabić Polskę. Nie pozwolił im… Stalin

w Historia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polska w wyniku ustaleń po II Wojnie Światowej i zgody aliantów wpadła pod wpływy ZSRR. Z tego powodu USA i Wielkiej Brytanii wcale nie zależało, by była silna. Celem mocarstw było osłabienie Polski jeszcze bardziej.

Politycy na Zachodzie myśleli o swoich interesach i nie było miejsca na sentymenty i oglądanie się na walkę ramię w ramię w trakcie wojny. Skoro najpierw oddali Polskę w sidła ZSRR, to potem woleli, by była słabym krajem.

Radziecki satelita z szerokim dostępem do morza i całym Śląskiem wydawał się gorszym rozwiązaniem niż kadłubowe państewko pozbawione jednocześnie ziem wschodnich i jakiejkolwiek rekompensaty na zachodzie

czytamy na Ciekawostkihistoryczne.pl.

Niedawny sojusznik Polski Winston Churchill już na konferencji w Poczdamie w lipcu 1945 roku nalegał, by nie przekazywać Polsce niemieckich miast. Co prawda kilka dni później Churchill przegrał wybory w Wielkiej Brytanii i opuścił Poczdam, ale nie był on jedynym orędownikiem takiej polityki wobec Polski.

Granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, którą forsowali Rosjanie, nie akceptowali także Amerykanie. Głośno mówił o tym James Byrnes, sekretarz stanu w gabinecie Harry’ego Trumana. Rok później Amerykanie przygotowali dokładny projekt. Opracował go następca Byrnesa George Marshall. Zgodnie z jego planem Polska miałaby oddać Niemcom cały Dolny Śląski, Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie aż do Kołobrzegu, a na południu granica Polski kończyłaby się na Górnym Śląsku. To wszystko pasowało Niemcom.

Chcę jasno powiedzieć, że dla nas ziemie po drugiej stronie Odry i Nysy są częściami Niemiec

– mówił w 1951 roku Konrad Adenauer, nowy kanclerz Niemiec. Odzyskanie tych ziem miało nastąpić zaraz po zjednoczeniu RFN i NRD.

Ostatecznie nic z tych planów nie wyszło. Także dzięki nieustępliwej postawie Jóżefa Stalina, któremu nie uśmiechało się osłabianie kraju, który w pewnym stopniu kontrolował. Przywódca ZSRR brał pod uwagę oddanie wspomnianych ziem tylko w jednym wypadku. Gdyby trafiły one do zjednoczonych Niemiec, które byłby kontrolowane przez komunistów.

Ostatecznie Rosja zagwarantowała nienaruszalność zachodniej granicy Polski w 1965 roku, a RFN w 1970 roku, gdy w ramach grudniowej umowy z władzami PRL Niemcy zrzekli się ostatecznie Śląska i Pomorza.

(1735)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.