Czym różni się kadrowy oficer wywiadu od agenta wpływu i który z nich stanowi większe wyzwanie dla bezpieczeństwa Polski?
Czym zajmuje się kontrwywiad? Czym jest Kontrwywiadowcza Charakterystyka Terenu? Jak działają rezydentury obcych wywiadów w Polsce? Kogo w „branży” nazywają „matrioszką”, a kto jest figurantem?
Skąd biorą się nielegałowie? Czym nielegał różni się od agenta? Jak w biografii nielegała odnaleźć dowody na jego agenturalne powiązania? Kim jest „wtórnik”? W jaki sposób fałszowana jest tożsamość nielegałów i jak tworzy się legendę biograficzną?
W całej historii realnego socjalizmu to w Polsce było najwięcej niepokojów społecznych. Rosjanie nigdy nie interweniowali zbrojnie. Wszystko „załatwiali” naszymi rękami, a właściwie rękami ludzi, których wybrali lub stworzyli.
Piotr Wroński – płk AW w st. spocz. W służbach specjalnych pracował od 1982 r. początkowo w Służbie Bezpieczeństwa w Departamencie Techniki a następnie w Wydziale XI Departamentu I SB Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przeszedł pozytywnie weryfikację i od 1989 r. służył w strukturach Urzędu Ochrony Państwa. Zajmował się między innymi zagadnieniami wywiadu i kontrwywiadu na kierunku wschodnim. Od 2002 r. oficer Agencji Wywiadu. Przez 6 lat przebywał na placówce w Londynie, gdzie między innymi wspólnie z funkcjonariuszami MI5 i MI6 angażował się w zadania dotyczące zwalczania terroryzmu międzynarodowego. Pracował również niejawne zajmując tzw. stanowiska „instytucji przykrycia”. Specjalizuje się w kontrwywiadowczej charakterystyce terenu . Z Agencji Wywiadu odszedł w 2011 r. w stopniu pułkownika. Autor wydanych przez „Editions Spotkania” powieści. „Spisek Założycielski – Historia jednego Morderstwa” i „Weryfikacja” oraz wspólnie z Przemysławem Wojciechowskim pierwszej części wywiadu-rzeki pt.„Spowiedź życia – u wrót Czyśćca”.
(1046)