Cudownie odnaleziony ryngraf i słowa jego posiadacza, które mówią wiele o tym, co działo się w Polsce po wojnie. Wzruszające przesłanie…

w Żołnierze Wyklęci


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W czasie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych w kwaterze 45N odnaleziono ryngraf. Widniało na nim nazwisko Olszewski Bohdan Stanisław. To żołnierz NSZ, którego poniższe ostatnie słowa wywołują duże wrażenie.

Wspomnienia o nim pojawiają się w świadectwie Krystyny Miszczak-Opałło, która osadzona była wraz z Olszewskim w „Toledo” na przełomie 1945 i 1946 roku. Otrzymała od niego kilka grypsów. Do dnia dzisiejszego przetrwał jeden: (pisownia oryginalna)

Czasami bywa tak, że człowiek czuje do kogoś instynktowną sympatię. Otóż tak jest ze mną, może wydawać się śmieszne, że w momencie, kiedy śmierć stoi tuż tuż, jest jeszcze tyle odwagi we mnie, aby o tym myśleć, że jestem mężczyzną, a w dodatku romantykiem. Dziwnie wydaje mi się Pani bliską ze swym uśmiechem tak miłym i tak wiele uroku posiadającym właśnie teraz, kiedy muszę umrzeć [nieczytelne]. Kiedy śmierć [nieczytelne]. Mam tylko jedną matkę, która jest dla mnie wzorem wszystkich matek, najukochańszą istotą na ziemi i obok niej w tej chwili zajmuje miejsce Pani. Czy bardzo śmieszne wydaje się to Pani? Ma Pani coś takiego miłego w sobie, tak pociągającego, że działa nawet przez kraty. Cieszę się doprawdy, że za chwilę zobaczę Panią znowu [nieczytelne] jeszcze raz. Gdy wkrótce mój żywot ziemski myśli [nieczytelne] do Pani zakwitną niezapo [nieczytelne] na mym grobie. Jeśli [nieczytelne] to Pani [nieczytelne], aby powiedzieć matce, że umierałem z jej ukochanym obrazem w mej duszy. Adres Praga – Siedlecka 27a (koło Bazyliki) St[anisława] Olszewska. Mnie na imię Bohdan pseudo „Olszynka”. Student III roku weterynarii U[niwersytetu im.] J[ózefa] P[iłsudskiego] O. Porucznik artylerii, członek stronnictwa narodowego, porucznik NSZ, oskarżony o propagandę antysowiecką, o współpracę z Niemcami z ramienia NSZ, która jako faszystowska organizacja dążyła do sojuszu z Niemcami przeciw Sowietom. Żyd sędzia, Żyd prokurator, a w wyniku śmierć! NSZ to pachołki Niemieckie!!!

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, odnaleziono szczątki 17 osób, najprawdopodobniej ofiar komunistycznego terroru. Odnalezione szczątki noszą ślady egzekucji tzw. metodą katyńską, co oznacza morderstwo poprzez strzał w tył głowy.

Podejrzewamy, że niektóre z odnalezionych osób to nie więźniowie, a żołnierze zabici w czasie walki. W więzieniach nie mogli mieć na sobie takich ubrań [część z ofiar była pochowana w wojskowych butach – red.]

– mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wśród znalezionych rzeczy oprócz szczoteczek do zębów i grzebieni były również medaliki, a także ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej.

To zdarza się niezwykle rzadko – ofiara pozostawiła po sobie szczególny ślad

– powiedział prof. Szwagrzyk.

(3291)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.