Cios w polskość na Ukrainie. Węgrzy już podjęli zdecydowane kroki. Polska strona wciąż milczy

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą kształcenie na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku ukraińskim. W efekcie nauczanie po polsku zostanie zakazane.

Niszczenie oświaty w językach narodowych to też świadome uderzenie w polską ludność na Ukrainie. Potrzebna jest zdecydowana odpowiedź polskich władz

– powiedział prof. Włodzimierz Osadczy, ekspert ds. wschodnich w rozmowie z Radiem Maryja, który podkreśla, że taką decyzję ,,trudno sobie wyobrazić w kategoriach państwa demokratycznego”.

Zgodnie z ustawą, od przyszłego roku szkolnego dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w 4-letniej szkole podstawowej. Począwszy od klasy piątej jedynym dopuszczalnym językiem będzie ukraiński.

Tymczasem w Polsce funkcjonują subsydiowane z budżetu państwa licea ukraińskie, gdzie zajęcia odbywają się po ukraińsku.

Władze argumentują to wyrównaniem dostępu do edukacji. Z polskiej perspektywy to cios w polską mniejszość.

Przeciwko dyskryminującym przepisom protestują Węgrzy. János Árpád Potápi, sekretarz stanu odpowiedzialny za politykę względem społeczności węgierskiej za granicą, oficjalnie zaprotestował, uznając zmianę za niekonstytucyjną.

Nowe ustawodawstwo stoi w sprzeczności z wcześniejszymi zobowiązaniami Ukrainy, aby nie ograniczać praw mniejszości węgierskiej

– powiedział.

Swój sprzeciw wyraziła również partia Jobbik, która wezwała rząd premiera Orbana do zdecydowanych kroków celem zapobiegania dyskryminacji. Na razie brak deklaracji ze strony polskiego rządu, ani partii politycznych, których przedstawiciele zasiadają w Sejmie.

źródło: Radio Maryja / Magna Polonia

(15543)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.