Portal informacyjno-historyczny

CIA odtajniło dokument na temat powojennej Polski. Wniosek: Żydzi zajmują wysokie stanowiska w rządzie. Trudno byłoby ich zastąpić

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Raport CIA z 1954 na temat sytuacji w Polsce rzuca ciekawe światło na wydarzenia tamtych dni. Na jednej stronie odtajnionego dokumentu możemy znaleźć ciekawe informacje na temat władzy w Polsce Ludowej.

Raport stwierdza, że w Polsce żyje między 50 a 80 tys. Żydów. Jednocześnie autor zaznacza, że trudno dokonać szacunków, ponieważ wielu Żydów zmieniło nazwiska i wyznanie podczas wojny. Największa liczba Żydów mieszka we Wrocławiu, co stanowi zmianę w stosunku do sytuacji z przedwojnia (wtedy były to Warszawa i Łódź). Drugie pod tym względem są Dzierżoniów i Wałbrzych.

W drugim punkcie autor podkreśla, że po śmierci Stalina bardziej odważni Żydzi z Polski zaczęli podejmować kroki w celu wyjazdu do Palestyny i od stycznia 1954 otrzymywali pozwolenie na wyjazd. Jednak polski rząd jest niechętny, aby wydawać zgodę. Powód? Wielu Żydów zajmuje wysokie stanowiska w rządzie, przemyśle i MSZ, więc zastąpienie ich nastręcza trudność. Czytamy także, że Żydzi nie będący komunistami są uważani za dużo bardziej lojalnych w stosunku do rządu niż Polacy, którzy także nie są komunistami. Ma to wynikać z ich słabej pozycji w Polsce jako mniejszości narodowej.

link do oryginału raportu

(3716)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Dodam tylko, że to ich religia która codziennie nakazuje im się od małego coś uczyć i koczowniczy tryb życia, gdzie musieli umieć więcej aby rywalizować z tubylcami, sprawiła, że inni ludzie postrzegają ich jako inteligentniejszych. Nie ma czegoś takiego, że jeden naród jest bardziej inteligentny, nie dajcie sobie tego wmówić. Za młodu gdy dziecka mózg się rozwija i gdy dostaje dużo nauki, jego neurony szybciej się rozrastają, całe te połączenia nerwowe. Dlatego nauczyciele w UK narzekali, że Polskie dzieci zawyżają poziom nauki. Pewien Niemiec przeprowadzał eksperyment, dając jednej grupie dzieci więcej materiału do nauki, drugiej mniej. Te co miały więcej do przyswojenia w późniejszych latach, lepiej uczyły się przedmiotów ścisłych, mogły więcej zapamiętać i lubiły się uczyć. Druga grupa miała problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę