Bracia Golcowie uczcili pamięć okrutnie zamordowanych Żołnierzy Wyklętych, w tym swojej cioci

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W Starym Grodkowie przypomniano o jednej z najbardziej krwawych zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Odbyła się uroczystość: msza, apel poległych i składanie kwiatów. Wzięło w niej udział kilkaset osób, w tym bracia Golcowie.

Na polanie grupa IPN znalazła szczątki około 30 osób, które teraz będą poddawane badaniom genetycznym. Jedną z rodzin, która czeka na rezultaty badań, jest rodzina Golców.

Jesteśmy pełni uznania dla całej ekipy, która doprowadziła do odnalezienia tego miejsca. Cieszę się, że prawda po tylu latach wychodzi na wierzch i trzeba to nazywać po imieniu: to był mord i hańba

– mówił Łukasz Golec. W oddziale „Bartka” walczyła ciocia muzyków. Siostra ojca została zamordowana w wieku 18 lat. Wiele wskazuje na to, że jej szczątki są wśród tych, które odnaleziono.

Obecny na miejscu prof. Szwagrzyk dziękował za pomoc.

Tak wyglądały same poszukiwania:

IPN informował w kwietniu, że podjął na nowo śledztwo:

w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, popełnionej w okresie od 1 do 26 września 1946 r. na terenie powiatów nyskiego, brzeskiego i gliwickiego przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, będącej zbrodnią zabójstwa popełnioną przez opracowanie planu i kierowanie realizacją operacji specjalnej pod kryptonimem „Lawina”, mającej na celu fizyczną likwidację członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego ps. „Bartek”, w toku której zostali pozbawieni życia poprzez:

oddanie strzału z broni palnej w potylicę wobec 69 żołnierzy w/w formacji zbrojnej na terenie nieustalonej miejscowości byłego powiatu opolskiego

wysadzenie w powietrze co najmniej 30–40 żołnierzy w/w formacji zbrojnej, w zaminowanym baraku na terenie poniemieckiego lotniska w Starym Grodkowie,

wysadzenie w powietrze co najmniej kilkudziesięciu żołnierzy w/w formacji zbrojnej, w zaminowanej oborze na terenie miejscowości Barut.

źródło: własne / Nowa Trybuna Opolska

(7109)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.