W Starym Grodkowie przypomniano o jednej z najbardziej krwawych zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Odbyła się uroczystość: msza, apel poległych i składanie kwiatów. Wzięło w niej udział kilkaset osób, w tym bracia Golcowie.
Na polanie grupa IPN znalazła szczątki około 30 osób, które teraz będą poddawane badaniom genetycznym. Jedną z rodzin, która czeka na rezultaty badań, jest rodzina Golców.
Jesteśmy pełni uznania dla całej ekipy, która doprowadziła do odnalezienia tego miejsca. Cieszę się, że prawda po tylu latach wychodzi na wierzch i trzeba to nazywać po imieniu: to był mord i hańba
– mówił Łukasz Golec. W oddziale „Bartka” walczyła ciocia muzyków. Siostra ojca została zamordowana w wieku 18 lat. Wiele wskazuje na to, że jej szczątki są wśród tych, które odnaleziono.
Obecny na miejscu prof. Szwagrzyk dziękował za pomoc.
Tak wyglądały same poszukiwania:
IPN informował w kwietniu, że podjął na nowo śledztwo:
w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, popełnionej w okresie od 1 do 26 września 1946 r. na terenie powiatów nyskiego, brzeskiego i gliwickiego przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, będącej zbrodnią zabójstwa popełnioną przez opracowanie planu i kierowanie realizacją operacji specjalnej pod kryptonimem „Lawina”, mającej na celu fizyczną likwidację członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego ps. „Bartek”, w toku której zostali pozbawieni życia poprzez:
– oddanie strzału z broni palnej w potylicę wobec 69 żołnierzy w/w formacji zbrojnej na terenie nieustalonej miejscowości byłego powiatu opolskiego
– wysadzenie w powietrze co najmniej 30–40 żołnierzy w/w formacji zbrojnej, w zaminowanym baraku na terenie poniemieckiego lotniska w Starym Grodkowie,
– wysadzenie w powietrze co najmniej kilkudziesięciu żołnierzy w/w formacji zbrojnej, w zaminowanej oborze na terenie miejscowości Barut.
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.