Portal informacyjno-historyczny

„Bogata” kariera ojca sędziego. Nazistowski Grenzschutz i Informacja Wojskowa. Na skutek jego donosu rozstrzelano kolegę, który zdradził mu, że walczył w AK

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jak informuje „Gazeta Polska, ojciec sędziego Marka Safjana – Zbigniew był nie tylko współpracownikiem komunistycznej Informacji Wojskowej, lecz także funkcjonariuszem hitlerowskiego Grenzschutzu, walczącego z Armią Krajową. Sam syn odcina się od ojca…

powyżej: Grób Zbigniewa Safjana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Czytamy tam, że „w latach 1943–1944 Zbigniew Safjan służył w mundurze hitlerowskiej policji Grenzschutz, zwanej też „Zoll””.

„Safjan pewnego razu w potyczce z partyzantami specjalnie się wyróżnił, od wojskowych władz niemieckich otrzymał pochwałę i był stawiany jako wzór dobrego żołnierza”

– taką informacją dysponowała PRL-owska prokuratura wojskowa.

Następnie Safjan przedostał się następnie przez linię frontu i wstąpił do Armii Czerwonej. Z niej trafił do szeregów II Armii WP.

Po wojnie został szefem wydziału propagandy Głównego Zarządu Politycznego.

W grudniu 1944 r., gdy służył w 2. Armii Wojska Polskiego, Safjan senior złożył donos na Jana Nesslera, gdy ten opowiedział mu o swojej walce w oddziałach Armii Krajowej.

Doszedłem do wniosku, że z takimi jak Nessler trzeba prowadzić bezkompromisową walkę, i chociaż czułem do Nesslera słabość, lubiłem go, zdecydowałem się donieść oficerowi informacji

– sam pisał. Nesslera aresztowano, postawiono przed sądem, skazano na śmierć i rozstrzelano 11 lutego 1945 r.

W wojsku uchodził za „oficera szczerze oddanego sprawie Polski Demokratycznej”. Safjan był wyróżniany przez kierownictwo GZP za polityczne uświadamianie kadr i walkę z „prawicowo-nacjonalistycznymi odchyleniami”.

Początkowo utajnił współpracę z nazistami, jednak gdy prawda wyszła na jaw, został zdegradowany do szeregowca i wykluczony z partii. Jednak w cywilu dalej służył Polsce Ludowej.

stał się autorem bestsellerów takich jak „Potem nastąpi cisza”, „Do krwi ostatniej” czy sztandarowej „Stawki większej niż życie”, w której to wykreował na „bohatera” PRL agenta NKWD Hansa Klossa.

Był też agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie „Żerań”.

„Zobowiązuję się współpracować z organami Informacji MON w ujawnianiu szpiegów, dywersantów i innych wrogów Demokratycznej Polski i Wojska Polskiego”

– pisał.

Sam syn – sędzia Marek Safjan mówił:

A cóż ja mam wspólnego z moim ojcem? Opuścił naszą rodzinę, gdy miałem trzy lata. Sprzeciwiałem się jego poglądom. Łączenie mojego życiorysu z jego biografią jest prymitywizowaniem dyskusji o państwie

– powiedział.

więcej w Gazecie Polskiej

(4860)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. Wstyd niezlomni.com!
    przecież to znana sprawa – drań zostawił żonę i syna jak dzisiejszy sędzia Safjan miał 3 lata. to co? za ojca bydlaka ma teraz pokutować? niezlomni.com stosują komunistyczne metody nurzania w błocie? jacy to niezlomni? róbcie tak dalej to będziecie musieli zmienić nazwę na zlamasy.com

    • Proponujemy przeczytać tekst, zanim napisze Pan komentarz. Przecież cytujemy samego sędziego, który o tym mówi.

    • Chodzi o to, aby pokazać korzenie dzisiejszej totalnej opozycji w rodzaju sędzia Safjan.
      Pan tego nie rozumie ? Pan nie rozumie, że ci ludzie bronią przeszłość swoich komunistycznych tatusiów, zdrajców, morderców i nie chcą dopuścić by Polską wreszcie rządzili polscy patrioci ? Kim Pan jest ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę