Na bazarze w Niemczech można kupić bluzy z Żołnierzami Wyklętymi. Całkiem dobrze się sprzedają

w Blog Kałamarz/Komentarz obrazkowy/Newsy/Polska na świecie


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wesołe miasteczko w niedużym mieście na zachodzie Niemiec. Karuzele, balony z helem, budki z piwem, neony, konkursy, nagrody i niewielki bazarek, gdzie można kupić niemal wszystko, począwszy od zabawek dla dzieci, przez reprinty obrazów poprzednich epok po okna we wszystkich kolorach tęczy.

I tylko jeden element wyróżnia się na tyle z tego barwnego otoczenia, że zwraca uwagę wszystkich przechodzących obok Polaków. Pojawia się oto pytanie – co robi chińska bluza o polskiej pamięci walki z Rosjanami na stoisku prowadzonym przez Turka w Niemczech?

W zasadzie nie jest to do końca jasne. Właściciel tłumaczy, że kupił w Hamburgu za 8 euro, spodobała mu się i podobno ten towar całkiem dobrze się sprzedaje. Nie wie o tym, że to polski nadruk i nie jest również świadom do czego się odnosi.

Czy Żołnierze Wyklęci są już elementem polskiej popkultury? Amerykanie mają komiksy o Człowieku Ameryce i innych superbohaterach, u nas powstają komiksy o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Poza komiksami, powstaje przecież coraz więcej książek, filmów, seriali, piosenek, a motywy tych historii pojawiają się na elementach garderoby. Marki produkujące odzież patriotyczną cieszą się ogromną popularnością, zaś ich imitacje są już niemal codziennością na polskich bazarkach.

Kultura popularna w sposób oczywiście strywializowany, ale jednak, wyraża charakter narodu, jego mentalność. I tak w USA superbohaterowie, mimo trudności, które ich spotykają, walczą o wolność, w imię prawdy, dobra, często robią to bezinteresownie, pochodzą z różnych środowisk, są nawet różnego pochodzenia. Łączą ich idee, które legły u podstaw tego kraju. Może dlatego Żołnierze Wyklęci są „łatwo przyswajalni” dla polskiej popkultury? Są wyraziści, bezkompromisowi, podjęli bezinteresowną walkę w imię idei, mieli na ustach hasła Wolności, Honoru, Boga, Ojczyzny. Dobrym przykładem byłby bodaj najbardziej znany dzisiaj Witold Pilecki. I tak nawet jeśli w świadomości masowej, popkulturze nie będziemy się zastanawiać nad okolicznościami, w którym przyszło mu żyć i działać, tak z pewnością stał się ikoną, oczywiście w sposób uproszczony.

Co Wy, drodzy czytelnicy sądzicie o takim zjawisku?

 

(1239)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.