Portal informacyjno-historyczny

Anne Applebaum oskarża Polskę, a tymczasem oto jaką nagrodę otrzymała kilka dni temu. Internauci nie mogą uwierzyć

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Anna Applebaum rozdziera szaty nad jej zdaniem rodzącym się polskim nacjonalizmem, tymczasem nie przeszkadza jej to odebrać nagrody fundacji Omelana Antonowicza członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, który spędził trzy lata w polskim więzieniu.

O nagrodzie informuje portal Ukrweekly.com. Jak podkreślają organizatorzy, dziennikarka została odznaczona za pracę i oddziaływanie na Ukrainę. Dziękowano jej (wśród wyróżnionych byli także Timothy Snyder i Serhij Płochyj) za badanie ludobójstwa Stalina wymierzonego w Ukrainę. Podkreślono, że pomaga otworzyć oczy na bardzo trudne momenty historii.

Jednak równie ciekawą historią jest życie założyciela fundacji Omelana Antonowycza, który w 1933 został aresztowany za działalność w OUN i skazany za działalność antypaństwową. Spędził trzy lata w polskim więzieniu.

W 1941 był żołnierzem batalionu Nachtigall (batalion Wehrmachtu złożony z Ukraińców i Niemców, uczestniczący w działaniach wojennych w początkach ataku III Rzeszy na ZSRS), od grudnia 1941 do grudnia 1942 służył w 201 batalionie Schuma. Od lata 1943 był dowódcą szkolnej kompanii Ukraińskiej Narodowej Samoobrony w Karpatach, jak również dowódcą III WO Łysonia, w randze chorążego.

Dowodził kureniami swojego okręgu w walkach z NKWD w drugiej połowie 1944, 27 września 1944 został ranny w walce. W 1945 został awansowany do stopnia porucznika, w latach 1945-1946 był oficerem do specjalnych poruczeń sztabu UPA-Zachód w stopniu pułkownika (informacje biograficzne za Wikipedia).

Fakt wychwycił Stanislas Balcerac na Twitterze:

Tak komentowano odbiór nagrody przez Applebaum:

Applebaum nie podoba się obecny polski rząd, który oskarża o nacjonalizm. Jednak jej zdaniem, Ukraińcy w przeciwieństwie do Polaków nacjonalizmu potrzebują.

Potrzebują momentów takich, jak gdy o północy w sylwestra ponad 100 tys. ludzi na Majdanie śpiewało hymn Ukrainy. Potrzebują więcej okazji, przy których będą mogli krzyczeć „Chwała Ukrainie – chwała jej bohaterom”. Tak, to był slogan kontrowersyjnej Ukraińskiej Powstańczej Armii w latach 40. ubiegłego wieku, ale został przystosowany do nowej sytuacji. I oczywiście muszą przełożyć te emocje na prawa, instytucje, system sądowniczy i ośrodki szkolenia policjantów. Jeśli tego nie zrobią, ich państwo może znowu przestać istnieć

– pisała w 2014 r.

(4937)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Gdyby ktos coś bąknął o Polakach w Wehrmahcie – Polacy wstępowali do Wehrmahtu pod przymusem a Ukraincy z chęcia i dobrowolnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę