Amerykański fotograf, który był w Warszawie we wrześniu 1939: „Polacy! Gdyby Spartanie odżyli i zobaczyli Wasz heroizm, schyliliby przed Wami czoło. Będąc 7 miesięcy jako żołnierz pod Verdun nie spotkałem się z taką postawą”

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Naród taki nie może być zwyciężony – mówi o Polakach dziennikarz amerykański, „Express Poranny”, Warszawa 16 września 1939 w nr 256.

Polacy! Gdyby Spartanie odżyli i zobaczyli Wasz heroizm i bohaterstwo, waleczny i dzielny ten naród schyliłby przed Wami czoło – powiedział w wywiadzie udzielonym „Expressowi Porannemu” kierownik amerykańskiej ekspedycji filmowej Mr Bryan z Nowego Jorku.

CZYTAJ TAKŻE: Jedno z najsłynniejszych zdjęć II wojny światowej powstało 14 września 1939. Pokazało światu, że Niemcy w Polsce walczą nie tylko z polskim wojskiem… [foto]

Miły nasz gość, jak wiadomo, bawi już od kilku dni w Warszawie, uwieczniając na taśmie filmowej barbarzyńskie i okrutne czyny najeźdźcy. Taśma filmowa rośnie i wydłuża się fragmentami zbombardowanych domów, szpitali, zamordowanych dzieci, kobiet i mężczyzn. Pracowity, ciężki i wysoce niebezpieczny jest każdy dzień dzielnego Amerykanina.

– Byłem dziś w kilku zniszczonych przez bomby domach. Widziałem zabite dzieci, kobiety, słyszałem jęki rannych… – mówi Mr Bryan.

– Bohaterstwo ludności cywilnej nie da się opisać słowami. Jakże dzielni muszą być Wasi żołnierze, skoro społeczeństwo przybrało postawę godną najdzielniejszego żołnierza.

Mówię to jako były żołnierz. Będąc 7 miesięcy na froncie pod Verdun, nie spotkałem się nawet tam z tak godną postawą, z tak wielkim heroizmem i z tak wielkim samozaparciem się jak w Warszawie. Przedziwne i wspaniałe fakty mówią za Was.

Świst bomb, granaty rozrywają się, terkoczą karabiny maszynowe, kule padają z góry, z dołu i z boku, a wśród nich spokojnie i z powagą odbywa się nie tylko normalne życie stolicy, ale usuwanie zgliszcz, popiołów i rumowisk. Więcej nawet! Warszawa sprząta chodniki i ulice! Warszawa obecnie jest czysta! To już jest nad wyraz godne podziwu.

CZYTAJ TAKŻE: Ten film zawiera nieznane dotąd nagrania i zdjęcia z 1939 roku, niedostępne w Polsce. Pokazuje również, jak niemiecka propaganda manipulowała faktami, by odwrócić uwagę od swoich zbrodni [film]

Brutalność wojny jest wielka. Niszczą i palą domy zamieszkane przez ludność cywilną, gnębią mieszkańców, natomiast obiekty wojskowe są prawie nieuszkodzone. Ba! Szpitale stały się przedmiotem bombardowania. Byłem akurat w jednym z nich podczas barbarzyńskiego bombardowania. Oprócz przeraźliwego huku bomb, walących się murów nic nie wskazywało, że śmierć jest w sąsiedztwie. Lekarze pracowali spokojnie, operując rannych i chorych, bez drżenia ręki posługiwali się ostrym skalpelem.

Straszny, a jednocześnie radosny to był widok Waszego bohaterstwa. Nawet dzieci zachowują się po męsku. Naród taki nie może być zwyciężony

– zakończył miły gość braterskiego narodu”.

(28741)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.