Jedno z najsłynniejszych zdjęć II wojny światowej powstało 14 września 1939. Pokazało światu, że Niemcy w Polsce walczą nie tylko z polskim wojskiem… [foto]

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

14 września 1939 zostało zrobione jedno z najsłynniejszych zdjęć z okresu II wojny światowej. Jego autorem był Julien Bryan.

Zapłakana dziewczyna, pochylona nad martwą siostrą – taki obraz przedstawia fotografia, która obiegła i poruszyła cały świat. Zdjęcie spełniło jeszcze jedną, bardzo ważną rolę – ukazało międzynarodowej społeczności okrucieństwo niemieckich żołnierzy, którzy mimo zapewnień Hitlera, nie walczyli tylko z polskim wojskiem.

Ze względu na regulamin Google musieliśmy usunąć zdjęcie. Można je zobaczyć TUTAJ

Julien Bryan to brytyjski dokumentalista i fotograf. Do Warszawy przyjechał ostatnim pociągiem, na samym początku kampanii wrześniowej. Był w tym czasie jedynym zagranicznym reporterem w Polsce. Postanowił utrwalić niemieckie okrucieństwo i sposób prowadzenie wojny totalnej wobec Polaków. Przez Polskie Radio wezwał ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Franklina Roosevelta do pomocy dla warszawiaków, którzy dzień w dzień byli bombardowani przez niemieckie samoloty. 21 września wyjechał z płonącej stolicy, zabierając ze sobą bogaty materiał. Został on opublikowany w wielu zagranicznych gazetach. Po wojnie wrócił do Polski. Scena z siostrami ukazała się w filmowej kronice Bryana pt. „Oblężenie”.

(9940)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.