14 września 1939 zostało zrobione jedno z najsłynniejszych zdjęć z okresu II wojny światowej. Jego autorem był Julien Bryan.
Zapłakana dziewczyna, pochylona nad martwą siostrą – taki obraz przedstawia fotografia, która obiegła i poruszyła cały świat. Zdjęcie spełniło jeszcze jedną, bardzo ważną rolę – ukazało międzynarodowej społeczności okrucieństwo niemieckich żołnierzy, którzy mimo zapewnień Hitlera, nie walczyli tylko z polskim wojskiem.
Ze względu na regulamin Google musieliśmy usunąć zdjęcie. Można je zobaczyć TUTAJ
Julien Bryan to brytyjski dokumentalista i fotograf. Do Warszawy przyjechał ostatnim pociągiem, na samym początku kampanii wrześniowej. Był w tym czasie jedynym zagranicznym reporterem w Polsce. Postanowił utrwalić niemieckie okrucieństwo i sposób prowadzenie wojny totalnej wobec Polaków. Przez Polskie Radio wezwał ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Franklina Roosevelta do pomocy dla warszawiaków, którzy dzień w dzień byli bombardowani przez niemieckie samoloty. 21 września wyjechał z płonącej stolicy, zabierając ze sobą bogaty materiał. Został on opublikowany w wielu zagranicznych gazetach. Po wojnie wrócił do Polski. Scena z siostrami ukazała się w filmowej kronice Bryana pt. „Oblężenie”.
(9940)