„Zapal znicz pamięci” to akcja, którą zaplanowano na 20 października. Cel? Przypomnienie o martyrologii obywateli polskich podczas II wojny światowej na terenie dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej. Wystarczy zapalić znicz w miejscach kaźni Polaków w najbliższą niedzielę…
Jak przypomina pomysłodawczyni akcji Anna Gruszecka, sytuacja Polaków w anektowanej Wielkopolsce, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej czy na Śląsku w pierwszych miesiącach wojny była tragiczna. W masowych zbrodniach ginęła inteligencja, lokalni politycy, ziemianie, osoby duchowne.
[quote]Niewielu wie, że na ziemiach wcielonych zamordowano wówczas – tylko do końca 1939 roku – 40 tysięcy osób. [/quote]Niemcy wprowadzili znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Tegoroczna akcja „Zapal znicz pamięci” ma na celu również przypomnienie o wysiedleniach. Najbliżsi zamordowanych wkrótce po ich śmierci często pozbawiani byli domów i mienia. Wielka akcja wysiedleń ludności polskiej i żydowskiej do Generalnego Gubernatorstwa w celu wzmocnienia potencjału niemieckiego na terenach wcielonych do III Rzeszy rozpoczęła się już 12 października 1939 r. w Gdyni.
[quote]Na miejsce wyrzuconych obywateli II Rzeczypospolitej, do ich majątków, gospodarstw, zakładów rzemieślniczych, fabryk, sklepów, przychodzą Niemcy. W latach 1939-1941 tylko do Generalnego Gubernatorstwa wyrzucono wtedy, pozbawiając mienia i źródeł utrzymania, ponad 414 tysięcy osób.[/quote]
(100)