40 tysięcy osób zamordowanych, 10 razy tyle wypędzonych – już w niedzielę będziesz mógł zapalić im znicz

w Wydarzenia/Zapowiedzi


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Martyrologia Polaków na terenach wcielonych do Rzeszy„Zapal znicz pamięci” to akcja, którą zaplanowano na 20 października. Cel? Przypomnienie o martyrologii obywateli polskich podczas II wojny światowej na terenie dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej. Wystarczy zapalić znicz w miejscach kaźni Polaków w najbliższą niedzielę…

Jak przypomina pomysłodawczyni akcji Anna Gruszecka, sytuacja Polaków w anektowanej Wielkopolsce, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej czy na Śląsku w pierwszych miesiącach wojny była tragiczna. W masowych zbrodniach ginęła inteligencja, lokalni politycy, ziemianie, osoby duchowne.

[quote]Niewielu wie, że na ziemiach wcielonych zamordowano wówczas – tylko do końca 1939 roku – 40 tysięcy osób. [/quote]Niemcy wprowadzili znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Tegoroczna akcja „Zapal znicz pamięci” ma na celu również przypomnienie o wysiedleniach. Najbliżsi zamordowanych wkrótce po ich śmierci często pozbawiani byli domów i mienia. Wielka akcja wysiedleń ludności polskiej i żydowskiej do Generalnego Gubernatorstwa w celu wzmocnienia potencjału niemieckiego na terenach wcielonych do III Rzeszy rozpoczęła się już 12 października 1939 r. w Gdyni.

[quote]Na miejsce wyrzuconych obywateli II Rzeczypospolitej, do ich majątków, gospodarstw, zakładów rzemieślniczych, fabryk, sklepów, przychodzą Niemcy. W latach 1939-1941 tylko do Generalnego Gubernatorstwa wyrzucono wtedy, pozbawiając mienia i źródeł utrzymania, ponad 414 tysięcy osób.[/quote]

(74)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.