Portal informacyjno-historyczny

Zygmunt III na katafalku, obraz Christian Melich, 1633 r. Zygmunt III na katafalku, obraz Christian Melich, 1633 r.

30 kwietnia 1632 zmarł Zygmunt III Waza

w I RP - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

30 kwietnia 1632 roku zakończył życie monarcha, który na tronie polskim zasiadał przez czterdzieści pięć lat. Te prawie półwieczne rządy okazały się punktem zwrotnym dla Rzeczypospolitej. Podczas jego panowania osiągnęła ona apogeum swej potęgi w wielu dziedzinach.

Po rozejmie w Dywilinie z Państwem Moskiewskim (1619) państwo miało granice najszersze w historii.

WIĘCEJ O ROZEJMIE W DYWILINIE PRZECZYTASZ TUTAJ

W 1618 r. odnotowano największy do rozbiorów poziom eksportu zboża – pierwszoplanowego towaru polskiej gospodarki, produktu szlacheckich folwarków. Literatura, nauka, sztuka także przeżywały rozkwit, o czym świadczy choćby liczba barokowych zabytków w Polsce.

Jednocześnie w wielu dziedzinach jeszcze za życia monarchy dokonuje się negatywny przełom. Na plan pierwszy wybija się sprawa korony szwedzkiej, której został pozbawiony na rzecz swojego stryja Karola IX w 1599 r. Usiłowania zmierzające do odzyskania władzy w ojczyźnie sprowadziły na Rzeczpospolitą nieszczęśliwe wojny ze Szwecją. Konflikt ten znalazł kontynuację za rządów synów Zygmunta, co w rezultacie dało prawie cały wiek wojen. Zresztą szable krzyżowaliśmy wówczas nie tylko ze Szwedami, ale także z Moskalami, Turkami, sporadycznie wspomagaliśmy także Habsburgów. To wykorzystanie potęgi państwa do prowadzenia wojen, które nie dały pozytywnych rezultatów, można z powodzeniem uznać za zmarnowanie sił i środków, które potrzebne były do reformy wewnętrznej. Król, pochłonięty sprawami zagranicznymi, nie rozwiązał bowiem żadnego z palących problemów państwa, nie przeprowadził żadnych reform. Nie rozumiał wyrobionej w XVI w. wysokiej kultury politycznej szlachty, starał się narzucać arbitralnie swe zdanie i próbował przeprowadzać swe zamiary bez uwzględnienia wykształconych w Rzeczypospolitej norm postępowania.

Zygmunt III Waza Portret pędzla Marcina Kobera ok. 1590 r.
Zygmunt III Waza Portret pędzla Marcina Kobera ok. 1590 r.

W powszechnej pamięci pozostał jako ten, który przeniósł rezydencję królewską z Krakowa do Warszawy. Ale nawet w stolicy kolumna Zygmunta jest odbierana bardziej jako symbol miasta niż pomnik ku czci władcy, który niezbyt pozytywnie zapisał się w naszej historii.

źródło: Muzeum Historii Polski / opublikowane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

(337)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę