Portal informacyjno-historyczny

„Ludność pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego postrzegali jako regionalne grupy etniczne podobne do Kaszubów czy górali podhalańskich”. RM OWP o mniejszościach słowiańskich w Polsce

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Policja rozprasza formujący się pochód uczestników zjazdu Obozu Wielkiej Polski w Kaliszu 29.06.1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy
Policja rozprasza formujący się pochód uczestników zjazdu Obozu Wielkiej Polski w Kaliszu 29.06.1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy
KURJER POZNAŃSKI nr.292 /1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy
KURJER POZNAŃSKI nr.292 /1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy

Obóz Wielkiej Polski założony 4 grudnia 1926 r. był odpowiedzią narodowców na nową sytuację polityczną, w jakiej znalazła się Polska po zamachu majowym. Szybko duże znaczenie w ramach OWP zdobył sobie Ruch Młodych OWP.

Praca jest próbą rekonstrukcji stosunku młodych ideologów ruchu narodowego do mniejszości słowiańskich: Jana Rembielińskiego, Zygmunta Wojciechowskiego, Klaudiusza Hrabyka, Jędrzeja Giertycha i warszawskiego Oddziału Akademickiego OWP, którego działacze w 1934 r. założyli ONR.

Analizując stosunek RM OWP należy stwierdzić, że byli przeciwnikami przyznania mniejszościom narodowym autonomii politycznej, a nawet szerszego samorządu, podkreślając jedność i unifikację etniczną państwa polskiego.

Młodzi, twierdzili, że nie istniały w tamtym czasie odrębne narody – ukraiński i białoruski, natomiast ludność pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego postrzegali jako regionalne grupy etniczne podobne do Kaszubów czy górali podhalańskich. Uważali Ukraińców i Białorusinów za surowy jeszcze i niewyrobiony materiał etnograficzny, podatny jednak na polonizację, której podstawę stanowić miały wspólne korzenie chrześcijańskie, pokrewieństwo językowe, wielowiekowe współżycie z ludnością polską i wciąż żywe wspomnienie przynależności politycznej do Polski. Wobec wagi powyższych faktów różnice dzielące ludność kresową uznawali za mało istotne. (…) W asymilacji narodowej mniejszości słowiańskich młodzi dostrzegali możliwość przynajmniej częściowego rozwiązania drażliwej kwestii narodowościowej w Polsce. Zwiększenia wpływów polonizacyjnych doszukiwali się w podniesieniu poziomu cywilizacyjnego wschodnich województw, w ich rozwoju ekonomicznym, w usprawnieniu aparatu administracyjnego oraz wzmocnieniu żywiołu polskiego na Kresach Wschodnich”.

 

W. Podjacki, Zagadnienie mniejszości słowiańskich w ideologii Ruchu Młodych Obozu Wielkiej Polski w latach 1927-1933, Wyd. A. Marszałek, Toruń 2013.

Podjacki

(59)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę