1,5 mln ludzi zostało zamordowanych. Kolejne kraje, w tym Polska, uznały to za ludobójstwo. Ale Izrael mówi ,,nie” i unika tematu. Oto powody

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wydarzenia bieżące pokazują, że historia i polityka bieżąca nakładają się. Widać to na przykładzie sprawy ludobójstwa Ormian, o którym przypomniano przy ostatniej głośnej dyskusji o nowej ustawie IPN.

A wiecie, że Izrael jako jeden z kilku państw na świecie wciąż nie uznał ludobójstwa Ormian? Prawda historyczna, pamięć o pierwszym ludobójstwie XX wieku, który pośrednio doprowadził do Shoah, jest mniej ważna od strategicznych interesów z Turcją. Twarda polityka

– przypomniał Petros Tovmasyan, Ormianin mieszkający w Polsce, który zasłynął ostatnio gorącym apelem:

Nóż mi się w kieszeni otwiera. 22 lata życia w Polsce jako cudzoziemiec, przypadków „rasizmu” nie napotkałem. Bezinteresownego wsparcia, gdy naprawdę tego naprawdę potrzebowaliśmy – całe mnóstwo. Odwalcie się od mojej Polski. Opluwacie własną ojczyznę dla politycznych zysków.

Zdecydowana większość historyków nie ma wątpliwości, że w przypadku rzezi Ormian można mówić o ludobójstwie. Jednak zbrodnia przez lata była przemilczana. Do kolejnych krajów uznających ją za ludobójstwo dołączyła Polska – 19 kwietnia 2005 r. Sejm dokonał tego poprzez aklamację. Jednak wśród kolejnych krajów nie ma Izraela, a władze unikają stosowania terminu ,,ludobójstwo” w przypadku zbrodni kosztującej życie 1,5 mln ludzi.

Media piszą o trzech głównych powodach takiego stanowiska: Izrael nie chce zadrażnień ze swoimi muzułmańskimi sojusznikami (najpierw Turcja, potem Azerbejdżan), a także USA (który nie chce zadrażnień w relacjach z Turcją, ważne jest również stanowisko wpływowych organizacji żydowskich). Do tego dochodzi kwestia Holokaustu.

Izrael nie chciał naruszać głównej tezy polityki historycznej: o wyjątkowości Holokaustu. Wymordowania europejskich Żydów przez Niemców nie powinno się z niczym porównywać

– pisała ,,Rzeczpospolita”.

(6830)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.