Portal informacyjno-historyczny

Oddział warszawskiej Żydowskiej Służby Porządkowej, wikipedia.pl

Żydzi prześladowali w warszawskim getcie wyznawców Chrystusa. „Znęcano się nad Żydami katolikami, gdy wychodzili z kościoła po mszy”

w Bez kategorii/II wojna światowa/Zakazana historia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Tysiące Żydów, którzy przeszli na katolicyzm i każdej niedzieli w kościele katolickim w getcie uczestniczyli w nabożeństwach żarliwie się modląc, doznawały terroru  ze strony Żydów ortodoksyjnych, którzy uznawali ich za odszczepieńców – czytamy we wspomnieniach włoskiego dziennikarza Alceo Valcini pt. „Golgota Warszawy”.

– Wielokrotnie znęcano się nad Żydami katolikami, gdy wychodzili z kościoła po mszy, a nieraz, by uciszyć rozruchy, interweniować musieli żandarmi niemieccy w obronie tych neofitów. Nowo nawróconym odebrano wszelką pomoc żywnościową i pieniężną, jako że nie figurowali w spisie współnoty – pisze Valcini.Poruszenie ludności żydowskiej przeciwko tym elementom, uznawanym za dezerterów, było poważne i przywodziło na pamięć najmniej szlachetne epizody z Biblii dodaje. 

Źródło: Aleco Valcini, Golgota Warszawy. Wspomnienia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1973, s. 235-236. Przypisy i posłowie Władysłąw Bartoszewski. 

 

 

(3500)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Żydami katolikami

    W sumie powinno byc „polskimi katolikami zydowskiego pochodzenia”. a nie „Żydami katolikami”. Ci ludzie poprzez konwersje odzieli sie od Zydow jako narodowosci i stali sie czescia narodu polskiego. Chce jeszcze dodac ze narodowcy polscy uznali ze Polak moze byc katolikiem, protestantem,prawoslawnym, nawet muzulmaninem (tatarskim). Zydem nie, ale wyznania mojzeszowego ewentualnie tak. Problem w tym ze Zydzi siebie uwazaja za narod a nie za grupe wyznaniowa.

  2. Czy tutaj też mamy zakładać, że autorowi tytułu chodziło o wszystkich żydów tak jak w przypadku wypowiedzi Tokarczuk, w której zdaniem niektórych oburzonych chodziło na pewno o wszystkich Polaków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę