Portal informacyjno-historyczny

Oddział warszawskiej Żydowskiej Służby Porządkowej, wikipedia.pl

Żydzi prześladowali w warszawskim getcie wyznawców Chrystusa. „Znęcano się nad Żydami katolikami, gdy wychodzili z kościoła po mszy”

w Bez kategorii/II wojna światowa/Zakazana historia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Tysiące Żydów, którzy przeszli na katolicyzm i każdej niedzieli w kościele katolickim w getcie uczestniczyli w nabożeństwach żarliwie się modląc, doznawały terroru  ze strony Żydów ortodoksyjnych, którzy uznawali ich za odszczepieńców – czytamy we wspomnieniach włoskiego dziennikarza Alceo Valcini pt. „Golgota Warszawy”.

– Wielokrotnie znęcano się nad Żydami katolikami, gdy wychodzili z kościoła po mszy, a nieraz, by uciszyć rozruchy, interweniować musieli żandarmi niemieccy w obronie tych neofitów. Nowo nawróconym odebrano wszelką pomoc żywnościową i pieniężną, jako że nie figurowali w spisie współnoty – pisze Valcini.Poruszenie ludności żydowskiej przeciwko tym elementom, uznawanym za dezerterów, było poważne i przywodziło na pamięć najmniej szlachetne epizody z Biblii dodaje. 

Źródło: Aleco Valcini, Golgota Warszawy. Wspomnienia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1973, s. 235-236. Przypisy i posłowie Władysłąw Bartoszewski. 

 

 

(3821)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Żydami katolikami

    W sumie powinno byc „polskimi katolikami zydowskiego pochodzenia”. a nie „Żydami katolikami”. Ci ludzie poprzez konwersje odzieli sie od Zydow jako narodowosci i stali sie czescia narodu polskiego. Chce jeszcze dodac ze narodowcy polscy uznali ze Polak moze byc katolikiem, protestantem,prawoslawnym, nawet muzulmaninem (tatarskim). Zydem nie, ale wyznania mojzeszowego ewentualnie tak. Problem w tym ze Zydzi siebie uwazaja za narod a nie za grupe wyznaniowa.

  2. Czy tutaj też mamy zakładać, że autorowi tytułu chodziło o wszystkich żydów tak jak w przypadku wypowiedzi Tokarczuk, w której zdaniem niektórych oburzonych chodziło na pewno o wszystkich Polaków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę