Piotr Zychowicz po zajęciu się tematem stosunków polsko-niemieckich w latach trzydziestych i czterdziestych, po krytyce mitu powstania warszawskiego, porusza kolejny temat uznawany przez ogromną większość polskich i historyków za kontrowersyjny. Tak kontrowersyjny, że wielu z nich boi się nawet cokolwiek o nim napisać, a wielu pisze rzeczy, które niewiele mają wspólnego z prawdą i rzeczywistością, co jest powszechne o publicystów związanych i z prawicą, i z lewicą.
To pokazuje też inny ważny problem, jak współczesna publicystyka różni się in minus w porównaniu z publicystyką polską z okresu międzywojennego, kiedy pisano nie tak jak obecnie, to, co wypada, ale prawdę. W czasach II RP tematy żydowskie nie były pomijane, na ten temat wypowiadały się, często bardzo ostro, najwybitniejsi publicyści z różnych stron politycznej barykady.
Książka Zychowicza jest zbiorem wywiadów i tekstów, które ukazywały się na łamach „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze”, „Historii Do Rzeczy”, a także artykułów, które nigdy nie zostały opublikowane, opowiadających o trudnych stosunkach polsko- żydowskich, o ich jasnych i ciemnych stronach, o blaskach i cieniach. Pisze i rozmawia o tematach mało znanych, np. żydowskich żołnierzach Hitlera, a jego wiedza i kunszt dziennikarski oraz nietuzinkowi rozmówcy jak np. prof. Szlomo Sand, który przekonuje, że współczesny naród żydowski został wymyślony, czy Eli Gat, który uważa, że powstanie w getcie warszawskim było obłędem, sprawiają, że „to się czyta”.
Z Zychowiczem można się nie zgadzać, jednak trzeba go czytać. Nie boi się trudnych tematów, pisze ciekawie, daje do myślenia, łamie utarte w umysłach Polaków stereotypy historyczne, otwiera nowe, ciekawe pola do dyskusji.
Piotr Zychowicz, Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie, Rebis, Poznań 2016.
Książkę możesz zamówić TUTAJ.
Dwa fragmenty książki:
Izraelski uczony: Potomkowie starożytnych Żydów to dzisiejsi Palestyńczycy
„Powstanie w getcie nie wyrządziło Niemcom żadnej krzywdy. Za to wyrządziło ogromną krzywdę Żydom”
(948)