Lenny Abrahamson, reżyser nominowanego do Oscara ,,Pokoju”, ma polskie korzenie. Jego żona również jest Polką. Rozumie język polski, a w wywiadzie dla ,,W Sieci” opowiada o swojej fascynacji naszym krajem.
Trójka jego dziadków była z Polski. W jego pierwszym filmie znalazł się wywiad z dziadkiem, urodzonym w Ustrzykach Dolnych, o jego życiu nad Wisłą.
Jego dziadek pracował w hucie szkła w Belgii, potem przeniósł się do Irlandii. Jego rodzice zginęli podczas II wojny światowej. Lenny Abrahamson do Polski przyjechał dopiero w 2004 roku, wtedy poznał swoją żonę Monikę. Ma z nią dwójkę dzieci, które również mówią po polsku.
W wywiadzie dla wPolityce.pl opowiada o polskim kinie. Twierdzi, że jest lepsze niż brytyjskie.
Widziałem w Gdyni kilka filmów młodych reżyserów, które naprawdę zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Macie bogatą tradycję kina. Ona wciąż żyje!
– mówi.
Dodaje, że filmowcem, który wpłynął na jego filmy, był Krzysztof Kieślowski, a duże wrażenie wywarł na nim ,,Dekalog”. Natomiast jego wzorem nie był Roman Polański, bo słynny reżyser ,,nie trafił do niego emocjonalnie”.
Nie lubię się kierować w mroczną stronę. Moralnie bliżej mi do Kieślowskiego
– podkreśla.
Mówiąc o swoim filmie, który chciałby nakręcić, zdradza, że planuje opowiedzieć polską historię tego, co działo się na Krakowskim Przedmieściu po katastrofie smoleńskiej. W jego filmie główną bohaterką ma być kobieta, która przyjechała do Warszawy bronić krzyża.
Nie chciałbym z niej szydzić. Śmiać się, ale ją zrozumieć. Jestem daleki od wyśmiewania „moherowych beretów” [reżyser użył polskiego wyrażenia – red.]
Na koniec przypomina, że jest Polską zafascynowany.
Chciałbym znaleźć jakąś polską historię do opowiedzenia. Chwilę tutaj mieszkałem. Obserwowałem ten kraj. W mojej rodzinnej Irlandii miałbym problem z zachowaniem dystansu. A przecież dla mnie jako ateisty niesamowity jest związek polskości z Kościołem. Obecne polityczne podzielenie kraju i silna polaryzacja też są niesamowitym tematem na film. To wszystko to globalny fenomen!
– podkreśla.
cały wywiad w serwisie wPolityce.pl
(3709)