Znany irlandzki reżyser zafascynowany Polską. ,,To wszystko to globalny fenomen!”

w historia USA/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Lenny Abrahamson, reżyser nominowanego do Oscara ,,Pokoju”, ma polskie korzenie. Jego żona również jest Polką. Rozumie język polski, a w wywiadzie dla ,,W Sieci” opowiada o swojej fascynacji naszym krajem.

Trójka jego dziadków była z Polski. W jego pierwszym filmie znalazł się wywiad z dziadkiem, urodzonym w Ustrzykach Dolnych, o jego życiu nad Wisłą.

Jego dziadek pracował w hucie szkła w Belgii, potem przeniósł się do Irlandii. Jego rodzice zginęli podczas II wojny światowej. Lenny Abrahamson do Polski przyjechał dopiero w 2004 roku, wtedy poznał swoją żonę Monikę. Ma z nią dwójkę dzieci, które również mówią po polsku.

W wywiadzie dla wPolityce.pl opowiada o polskim kinie. Twierdzi, że jest lepsze niż brytyjskie.

Widziałem w Gdyni kilka filmów młodych reżyserów, które naprawdę zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Macie bogatą tradycję kina. Ona wciąż żyje!

– mówi.

Dodaje, że filmowcem, który wpłynął na jego filmy, był Krzysztof Kieślowski, a duże wrażenie wywarł na nim ,,Dekalog”. Natomiast jego wzorem nie był Roman Polański, bo słynny reżyser ,,nie trafił do niego emocjonalnie”.

Nie lubię się kierować w mroczną stronę. Moralnie bliżej mi do Kieślowskiego

– podkreśla.

Mówiąc o swoim filmie, który chciałby nakręcić, zdradza, że planuje opowiedzieć polską historię tego, co działo się na Krakowskim Przedmieściu po katastrofie smoleńskiej. W jego filmie główną bohaterką ma być kobieta, która przyjechała do Warszawy bronić krzyża.

Nie chciałbym z niej szydzić. Śmiać się, ale ją zrozumieć. Jestem daleki od wyśmiewania „moherowych beretów” [reżyser użył polskiego wyrażenia – red.]

Na koniec przypomina, że jest Polską zafascynowany.

Chciałbym znaleźć jakąś polską historię do opowiedzenia. Chwilę tutaj mieszkałem. Obserwowałem ten kraj. W mojej rodzinnej Irlandii miałbym problem z zachowaniem dystansu. A przecież dla mnie jako ateisty niesamowity jest związek polskości z Kościołem. Obecne polityczne podzielenie kraju i silna polaryzacja też są niesamowitym tematem na film. To wszystko to globalny fenomen!

– podkreśla.

cały wywiad w serwisie wPolityce.pl

(3669)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.