Wyd. AA

Zaproszenie. Promocja książki „Dwa królestwa”. Błogosławiony biskup Grzegorz Chomyszyn jako symbol pojednania polsko-ukraińskiego

w Historia kościoła/Historia Ukrainy - dzieje Ukrainy/W Twoim mieście/Ważne książki/Zapowiedzi


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W środę. 25 X 2017, o godz, 20.45 Centrum Duchowości Świeckich w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie (ul. Świętojańska 10) zaprasza na wykład pt. „BŁOGOSŁAWIONY BISKUP GRZEGORZ CHOMYSZYM JAKO CZŁOWIEK POJEDNANIA”. Wykład zostanie połączony z promocją książki „Dwa Królestwa” – opowieść arcykatolicka.

Wyd. AA

Gościem będzie Dr hab. prof. nadzw. Włodzimierz Osadczy, badacz historii Kościoła na pograniczu polsko-ukraińskim, relacji międzynarodowościowych i międzykulturowych. Zajmuje się naukami politycznymi i jest zapraszany jako ekspert od spraw bieżącej sytuacji politycznej. Jest profesorem w Instytucie Historii Kościoła i Patrologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownikiem Katedry Stosunków Międzynarodowych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Wykład zostanie połączony z promocją książki „Dwa Królestwa” – opowieść arcykatolicka.

Ksiądz biskup Chomyszyn miał bardzo konkretną wizję perspektywy rozwoju państwa i narodu ukraińskiego, a przede wszystkim fundamentów moralnych i etycznych, na których to państwo miałoby się opierać. Ten wielki kapłan był niepodważalnie związany z nauką Kościoła Katolickiego oraz jego etyką i dlatego zalicza się go do najważniejszych pasterzy prowadzących Kościół Jezusa Chrystusa w pierwszej połowie XX wieku. Jego wizja była pozbawiona wszelkiego relatywizmu, który coraz bardziej wchodził w życie świeckie i kościelne – mówi prof. Włodzimierz Osadczy z Instytutu Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego KUL w rozmowie z portalem PCh24.pl.

Niejednokrotnie podkreślał Pan, że Ukraińcy potrzebują prawdziwego autorytetu, do którego mogliby się odwołać, a kimś takim z pewnością nie jest Stepan Bandera. Dlaczego wzorem dla nich nie jest błogosławiony męczennik, biskup Grzegorz Chomyszyn?

Obecna Ukraina cały czas kształtuje się na ruinach państwa sowieckiego. Na mapach świata pojawiła się ponownie ponad ćwierć wieku temu, ale widać wyraźnie, że państwo to nie jest jakąś ustabilizowaną konstrukcją, tylko reprezentuje spuściznę społeczeństwa post-totalitarnego. Brak elit narodowych, brak tradycji, brak jakiegokolwiek pozytywnego punktu odniesienia to skutek, a nie przyczyna takiego stanu rzeczy.

Ksiądz biskup Chomyszyn miał bardzo konkretną wizję perspektywy rozwoju państwa i narodu ukraińskiego, a przede wszystkim fundamentów moralnych i etycznych, na których to państwo miałoby się opierać. Ten wielki kapłan był niepodważalnie związany z nauką Kościoła Katolickiego i jego etyką. Dlatego zalicza się go do najważniejszych pasterzy prowadzących Kościół Jezusa Chrystusa w pierwszej połowie XX wieku. Jego wizja była pozbawiona wszelkiego relatywizmu, który coraz bardziej wchodził w życie świeckie i kościelne.

Propozycja złożona przez księdza biskupa Grzegorza Chomyszyna niestety, nie znalazła większego odzewu wśród ludności ukraińskiej, gdyż katolicyzm nigdy nie zapuścił w jej świadomości i myśli społecznej głębszych korzeni. Mało kto brał na poważnie katolickie dogmaty wiary. Jedyne, na co zwracano uwagę, to zewnętrzne cechy katolicyzmu, czyli np. sprawowanie liturgii wschodniej. Robiono to tylko po to, aby podkreślać jej inność względem tradycji łacińskiej.

Tylko niewielka liczba kapłanów greko-katolickich i wiernych Kościoła unickiego w Galicji była świadoma swojej wiary, a jeszcze mniejsza grupa na serio traktowała naukę katolicką, z której powinien był wyrosnąć ukraiński patriotyzm. Zdecydowana większość Ukraińców szła za nowościami ideologicznymi w postaci socjalizmu. Związany z tym nurtem radykalny nacjonalizm zaczął zdobywać coraz więcej zwolenników na początku XX wieku. Niestety, stan ten utrzymuje się po dzień dzisiejszy.

Cały wywiad można przeczytać na stronie portalu PCh24.pl.

(302)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.