1914-1918 - I wojna światowa - Kalisz

Zapomniana historia I wojny światowej. Polskie ziemie ucierpiały w większym stopniu niż podczas II wojny światowej… [wideo]

w Filmy/I wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Film „Straszna wojna” opowiada o tym jak bardzo niszczycielska dla Polski i Polaków była I wojna światowa. Prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego stawia nawet tezę, że dla ziem polskich był to konflikt zbrojny dużo bardziej destrukcyjny niż II wojna światowa. Mieliśmy kompletnie zniszczony przemysł i rolnictwo, dziesiątki małych miast i setki wsi zostały zmiecionych z powierzchni ziemi – walki omijały z reguły duże miasta.

Cały świat pamięta o spaleniu belgijskiego Louvain, a zapomina o zbombardowanym Kaliszu, który uległ zniszczeniu w 90 procentach czy Gorlicach, które całe legło w gruzach. Pamiętamy o ataku gazowym pod Ypres, a mało kto wie, że Niemcy zabili za pomocą chloru ponad 2 tys. żołnierzy armii rosyjskiej pod Bolimowem. W polskiej historiografii z I wojną światową kojarzy nam się bohaterstwo legionistów Piłsudskiego, bajończyków czy Armii Polskiej we Francji, ale zapominamy o tych Polakach, którzy bezpośrednio zostali wcieleni do armii trzech zaborców. A było ich ponad 3 miliony! Mniej więcej co szósty oddał życie za obcą sprawę.

Film opowiada o stratach materialnych i ludzkich, ale także o okropnościach, które były nowym doświadczeniem wojennym – polscy rekruci byli zmuszani do udziału w rozstrzeliwaniu cywili, przeprowadzali też bratobójcze ataki, co później stało się traumą całego pokolenia powojennego.

W filmie wykorzystano współczesne rekonstrukcje bitew z czasów Wielkiej Wojny, pokazane zostały cmentarze poległych żołnierzy, głównie mieszczące się na terenie dawnej Galicji. Narratorami filmu są prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, dr Piotr Szlanta z Uniwersytetu Warszawskiego oraz rekonstruktorzy i pasjonaci. Reżyserem filmu jest Rafał Geremek, który scenariusz napisał wspólnie z Markiem Stremeckim.

(284)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.