fot. screen Twitter / YouTube / Wikipedia

Zakończył się proces handlarzy organów. Ich głównymi klientami byli… obywatele Izraela. Z tego kraju pochodzi też główny podejrzany. Mroczne kulisy sprawy ujrzały światło dzienne

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Obywatele biednych krajów Europy stają się celem mafii, które często za cichym przyzwoleniem władz działają w najlepsze. Właśnie światło dzienne oglądają kulisy mrocznego procederu w Kosowie. W zakończonym procesie wyroki usłyszało dwóch lekarzy, którzy handlowali ludzkimi organami. Wcześniej aresztowano pochodzącego z Izraela gangstera, który miał stać na czele mafii.

Anestezjolog Sokol Hajdini i urolog Lutfi Dervishi, którzy od 2008 roku pracowali w klinice Medicus w Prisztinie, zostali skazani już w 2013, ale proces wznowiono z uwagi na możliwe błędy proceduralne. Handlarze usłyszeli teraz następujące wyroki: Dervishi – 7,5 roku więzienia oraz grzywnę 8 tys. euro. Jego wspólnik: rok więzienia. Wciąż toczy się sprawa syna Dervishiego, oskarżonego o handel organami, który również był zatrudniony w klinice.

Nerki, które pobierano od biednych pacjentów, trafiały do innych krajów. Głównymi klientami byli pacjenci z Izraela, płacący za zdrowy organ do 100 tys. euro, czyli ok. 430 tys. złotych.

Inne kraje, których obywatele sprzedają swoje narządy, to Rosja, Turcja czy Rumunia – cena organu to 15 tys. euro.

– Jedynym i przewodnim motywem takiego wyzysku ludzi biednych była chęć zysku

– mówił prokurator Jonathan Ratel.

Jedną z osób zaangażowaną w mafię handlarzy organów był Moshe Harel, aresztowany na Cyprze – informował Reuters.  Był on poszukiwany od 2010 roku przez Interpol – stawia mu się zarzuty m.in. handlu ludźmi. Podejrzewa się go o kierowanie siatką handlarzy organów.

Handel organami to szczególnie drażliwy temat w Kosowie. Podczas wojny w latach 1998-99 oskarżano miejscową partyzantkę o pobieranie organów od serbskich żołnierzy.

źródło: Guardian / Washington Post

(8025)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. I co teraz? Znowu Żydzi nazwą tych, którzy pociągają ich do sprawiedliwości swym ulubionym określeniem „antysemici”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.