KANONADA. Ku zaskoczeniu niedowiarków z murów Świątyni kolejny raz rozbrzmiała „kanonada narodowego romantyzmu” – grupa zapaleńców pod wodzą dr Mariusza Bechty wydała swoje czasopismo. Teksty autorów doskonale znanych z prawego regału a także debiutantów złożyły się na niniejszy magazyn a właściwie prochownię…
NARODOWEGO. Templum Novum. Kanonada Narodowego Romantyzmu oddaje w kierunku nieprzyjaciela kilka potężnych salw, kilka bloków tematycznych wybija się na czoło obecnego numeru. Otwiera go obszerny raport Jerzego Wawrowskiego Kiedy i jak staliśmy się peryferią. Temat, od którego już nie da się uciec. Wszystkie przemiany od 1989 roku serwowano społeczeństwu pod hasłami ucieczki z peryferii. Dziś już nie pomoże żadna propaganda – każdy widzi, że król jest nagi. Co poszło nie tak i dlaczego zawsze idzie nie tak, przeczytamy w raporcie.
W tomie IV silnie eksponowana jest tematyka francuska. Blok poświęcony postaci Roberta Brasillacha – pisarza rozstrzelanego stanowią jego wiersze w tłumaczeniu Antoine’a Ratnika, szkic poświęcony poecie pióra Macieja Urbanowskiego oraz dwa wywiady przeprowadzone przez Ratnika: pierwszy z biografem poety Philippe’m d’Hugues a drugi z Peterem Tame brytyjskim politologiem i romanistą – znawcą twórczości Brasillacha. To de Gaulle wydał rozkaz egzekucji Brasillacha (przez rozstrzelanie) – tyle o zbrodni de Gaulle’a natomiast o próbie wymierzenia mu kary traktuje część poświęcona Jeanowi de Brem: dwa jego wiersze i esej Antoine’a Ratnika. Wstępem do tej części jest manifest Maurice’a Bardeche. Czy ten, kto nie zapala zniczy kiedy zapalają je inni jest nieszczęśliwy? – pytał w 1969 roku Bardeche. Natomiast teksty Arkadiusza Karbowiaka o wojnie domowej w Omanie, Artura Ławniczaka o islamskiej wersji konstytucjonalizmu oraz Titusa Burckhardta (Ibrahima Izz ad-Dina) Człowiek a sztuka oraz o Titusie Burckhardcie Marka Rostkowskiego układają się w blok arabsko-muzułmański.
Poza tym: niejako a propos Skandynawia w trzecim tysiącleciu – Kima Petrussona z Nordisk Ungdom, kolumna przyjaciół ze Śląska, w której wybija się artykuł poświęcony koncepcjom paneuropejskim czesko-austriackiego polityka Karla Antona Rohana, dwa oryginalne studia Ronalda Laseckiego politycznej ekologii integralnej i o istocie koncepcji tożsamościowej, Weroniki Dziąg o sprawie św. Stanisława i wiele wiele innych tekstów, których przesłanie znakomicie puentuje tytułowe zawołanie felietonu Lecha Jęczmyka Napełnijcie stągwie wodą!
ROMANTYZMU. Przypominamy: Templum Novum, pomimo wyraźnych sympatii intelektualnych i organizacyjnych, pomimo podlegania nastrojom chwil dziejowych, nie jest związane z żadną z partii istniejących na politycznej scenie. W systemie politycznym, pełnym gotowych odpowiedzi serwowanych Narodowi przez jego „wybrańców” periodyk chce być Świątynią dla poszukujących prawdy a nie kloaką tych, którym zbywa na kłamstwie.
Dostępny TYLKO w salonach sieci EMPIK!
(158)