Na podstawie zupełnie nieznanych do tej pory dokumentów oraz rozmów ze świadkami epoki Ralf Georg Reuth i Günther Lachmann obnażają fałsz powielanego przez większość biografów wizerunku niemieckiej kanclerz. Okazuje się, że Angela Merkel opowiadała się za „demokratycznym socjalizmem” i stanęła po stronie tych, którzy sprzeciwiali się zjednoczeniu Niemiec.
– O pierwszych 35 latach mojego życia wiadomo niewiele – przyznaje sama Angela Merkel. Autorzy książki „Pierwsze życie Angeli M. ” postanowili to zmienić.
Niemiecki historyk i dziennikarz Georg Reuth oraz ekonomista i redaktor „Die Welt” Günther Lachmann przedstawiają w zupełnie nowy sposób pierwsze 35 lat życia Angeli Merkel. Zdaniem autorów tamto „pierwsze życie” silnie determinuje jej dzisiejsze działania polityczne.
Życie Angeli Merkel w dawnej NRD jest owiane tajemnicą. Z informacji, do których udało się dotrzeć autorom, wynika jednak, że przyszła kanclerz Niemiec nie była outsiderką, zgodnie z wykreowanym przez nią samą mitem. Była jednym z ważnych trybów w mechanizmie gorbaczowowskiej pierestrojki.
Z ustaleń autorów książki „Pierwsze życie Angeli M. ” wynika, że przyszła kanclerz Niemiec w młodości była niezwykle ambitna i zarazem konformistyczna, a także należała do przesiąkniętej sowiecką ideologią elity naukowej NRD.
W 1989 roku opowiedziała się za „demokratycznym socjalizmem” i stanęła po stronie tych, którzy sprzeciwiali się zjednoczeniu Niemiec. Po przełomie potrzebowała zaś zaledwie jednego roku, by objąć funkcję minister federalnej ds. kobiet i młodzieży w pierwszym ogólnoniemieckim gabinecie Helmuta Kohla.
O autorach:
RALF GEORG REUTH, ur. w 1952 roku w Oberfranken. Z wykształcenia historyk i filolog. Dziennikarz, autor wielu książek dotyczących III Rzeszy (m.in. biografii Josepha Goebbelsa i Adolfa Hitlera) oraz przełomu politycznego 1989 roku.
GÜNTHER LACHMANN, ur. w 1961 roku w Papenburgu. Z wykształcenia ekonomista. Redaktor „Die Welt” oraz autor kilku książek poświęconych najnowszej historii Niemiec.
źródło: Niezalezna.pl
(140)