Tak wybierają sędziów Sądów Najwyższych w Europie. Kraj, gdzie sądownictwo jest zależne od parlamentu i rządu, to… jedyny w pełni demokratyczny ustrój europejski [MAPA]

w Mapy/Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Profil Racjonalista.pl zamieścił mapę, pokazująca sposób wyborów sędziów Sądów Najwyższych w poszczególnych krajach. Jak wygląda sytuacja w Europie, która w Polsce wywołała prawdziwą burzę.

Racjonalista.pl

Okazuje się, że obrońcy demokracji po zakończeniu protestów w Polsce, muszą przenieść się do Szwajcarii, bo tam cały proces jest najbardziej upolityczniony. Sądownictwo jest zależne od parlamentu lub rządu, co stawia pod znakiem zapytania podstawową tezę ,,obrońców demokracji”. Gdzie tkwi zatem rozwiązanie?

W rzeczywistości Szwajcaria to jedyny w pełni demokratyczny ustrój europejski. Trójpodział władzy nie jest związany z demokracją, został sformułowany przez Monteskiusza czyli monarchistę. Czasami pisze się, że trójpodział wymyślił John Locke, tyle że według jego koncepcji sądownictwo miało być podporządkowane rządowi. By ustrój można było nazwać demokracją, demos czyli społeczeństwo polityczne musi mieć realny wpływ na kształtowanie i obsadzanie WSZYSTKICH władz krajowych. Ów wpływ może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Czyli albo społeczeństwo samo obsadza władze albo robią to organy wybrane bezpośrednio przez społeczeństwo

– czytamy na Racjonalista.pl.

(9323)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.