Portal informacyjno-historyczny

Wieloletni szef MKOl pracował dla KGB. Jak wpłynęło to na decyzję o organizacji igrzysk w Soczi

w Historia Rosji/Sport


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W filmie dokumentalnym wyemitowanym w TVP pod tytułem „Igrzyska Putina” twórcy wspominają o sposobie, w jaki Federacja Rosyjska rozpoczęła przygotowania do Soczi – kolejnych igrzysk, które odbywały się na terenie Rosji. W celu zapewnienia sobie sukcesu Rosjanie skontaktowali się ze swoim zaufanym człowiekiem, Juanem Antonio Samaranchem.

Samaranch był w latach 1980-2001 prezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Jak można dowiedzieć się z dwóch publikacji – „Archiwum Mitrochina” oraz książki Jurija Felsztyńskiego i Władimira Popowa pt. „KGB gra w szachy” – Samaranch przez kilkadziesiąt lat był agentem sowieckiego KGB.

Zwerbowany został w latach 70., kiedy pełnił funkcję ambasadora Hiszpanii w ZSRS i Mongolii. W tym czasie był również wiceprzewodniczącym MKOl.

Służby rosyjskie posiadły wiedzę o przesyłaniu przez niego antyków, biżuterii i dzieł sztuki do Hiszpanii, co było niezgodne z sowieckim prawem. Na tej podstawie rozpoczęto z nim grę operacyjną. Prowadził ją nie kto inny, tylko współautor książki – Władimir Popow, który przez lata opiekował się sowiecką agenturą w środowiskach sportowych, a w 1996 r. uciekł z Rosji i dziś mieszka w Kanadzie. Zdaniem Popowa dzięki sowieckim wpływom Samaranch mógł na ponad 20 lat objąć stanowisko szefa MKOl i to właśnie ta pomoc stała się ostateczną podstawą jego werbunku.

Popow dowodzi też, że Samaranch zwany był w KGB „Generałem Sowieckiego Sportu”, a jak wskazują dziś już publicznie dostępne świadectwa ludzi Władimira Putina, współpraca ta trwała co najmniej do momentu podjęcia przez Komitet decyzji o wsparciu kandydatury Soczi w głosowaniu na miasto organizatora zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 r.

Michał Rachoń, Gazeta Polska Codziennie

(183)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę