Portal informacyjno-historyczny

Wielka rzadkość: umundurowanie Żołnierza Wyklętego trafiło do muzeum. Przekazała je osoba prywatna

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Kurtkę mundurową, furażerkę, ryngraf i krzyżyk Żołnierza Wyklętego przekazała Muzeum Armii Krajowej w Krakowie osoba prywatna. To niezwykła rzadkość w zbiorach muzealnych.

Nie wiemy niestety kto ten mundur nosił. Kurtkę przerobiono z umundurowania niemieckiego żandarma, naszywając polskie wyłogi, dystynkcje sierżanta podchorążego i naszywkę z orłem białym. Na krzyżyku umieszczono napis – „Podch. »Ryś« 1943”, wskazujący być może na żołnierza służącego w 27 Wołyńskiej Dywizji AK

– mówił kustosz Piotr Makuła.

Takie umundurowanie to bardzo rzadka rzecz w zbiorach muzealnych, bo po Żołnierzach Wyklętych zachowało się niewiele pamiątek. Zazwyczaj jest to ekwipunek, a nie mundury. W naszej kolekcji mamy np. pas majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki

– dodał.

Okres PRL-u nie sprzyjał gromadzeniu w zbiorach muzealnych tego typu obiektów, a przechowywanie w zbiorach rodzinnych czy prywatnych takich pamiątek nie było zajęciem bezpiecznym.

W zbiorach znalazła się także pilotka należąca do Przemysława Bystrzyckiego pseud. „Grzbiet” i „Kreda”, który został zrzucony jako skoczek spadochronowy w nocy z 22 na 23 listopada 1944 na teren okupowanej Polski, na Podhale. Fragment umundurowania zachował się, mimo że kombinezon był zazwyczaj niszczony po skoku, aby zatrzeć ślady.

Kolekcjoner Mateusz Palka przekazał również lotniczą radiostację pokładową oraz części umundurowania amerykańskich lotników pilotujących samoloty typu „Liberator”, które dokonywały m.in. zrzutów broni dla AK.

źródło: własne / Gosc.pl

mk

(2926)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę