Aktualnie obowiązuje teoria, że człowiek wywodzi się z Afryki, gdzie około 5-7 milionów lat temu rozeszły się linie małp człekokształtnych i ludzi. Te ustalenia wkrótce mogą okazać się nieaktualne.
Wszystko przez odkrycie w Bułgarii, gdzie nad rzeką Azmak znaleziono szczątki człowieka starsze niż jakiekolwiek, na które udało się badaczom natknąć w Afryce. Dwa niezależne zespoły naukowców – jeden z Centre for Human Evolution and Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze pod kierunkiem profesor Madelaine Boehme, a drugi z Bułgarskiej Akademii Nauk pod kierownictwem profesora Nikołaja Spassova – po badaniach uznały, że historię ludzkości trzeba napisać od nowa.
Do tej pory zakładano, że ostatni wspólny przodek ludzi i szympansów mieszkał około 5-7 mln lat temu w Afryce. Najstarszy znany osobnik o cechach ludzkich to Sahelantrop, który miał zamieszkiwać Czarny Ląd około 7 mln lat temu. Bułgarskie odkrycie pokazuje jednak, że w Europie praczłowiek żył nawet 200 tysięcy lat wcześniej.
Archeolodzy najnowsze ustalenia opierają na szczątkach znalezionych w 2012 roku. Zbadali, że górny ząb przedtrzonowy, na który natrafili, liczy sobie około 7,24 mln lat. Przez kilka lat nie można było jednak jednoznacznie stwierdzić, że to ludzki ząb i przypisywano go hominidowi, czyli osobnikowi z grupy obejmującej nie tylko ludzi, ale też szympansy i goryle. Dopiero teraz przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu – wykorzystując tomografię i rekonstrukcję 3D korzeni i wewnętrznej struktury skamieniałych zębów – odkryto cechy charakterystyczne dla współczesnych ludzi. I ogłoszono, że znaleziony w Bułgarii ząb należał do człowieka.
Jeśli gatunek Graecopithecus freybergi rzeczywiście pochodzi z linii ewolucyjnej człowieka, to byłby to najstarszy przodek współczesnych ludzi i pierwszy zidentyfikowany poza Afryką. Nasze badania pokazują, że wcześni ludzie mogli ewoluować w Europie
– powiedział, cytowany przez portal Racjonalista.pl, biorący udział w badaniach David Biegun z Uniwersytetu w Toronto.
Byliśmy zaskoczeni naszymi wynikami, jako że praludzie byli dotąd znani jedynie z Afryki Subsaharyjskiej
– dodał doktorant Jochen Fuss z Uniwersytetu w Tybindze, uczestnik badania.
(2019)