Stanisław Rembek to jeden z wielu polskich zapomnianych i przemilczanych pisarzy, po wojnie objęty zapisem cenzorskim, sporadycznie wydawany (w 1947 i 1956 r.), nie wrócił niestety do powszechnego obiegu po 1989 r., a szkoda, bo to autor dużego formatu, słusznie uważany za jednego z największych polskich prozaików minionego stulecia.
„Ballada o wzgardliwym wisielcu…” to niezwykle poruszająca opowieść z czasów powstania styczniowego. Autor przedstawił w niej historię prokuratora wojennego, Polaka, pułkownika Aleksandra Kamińskiego, który musi balansować między lojalnością wobec władz rosyjskich i władz powstańczych oraz wiernością swojemu sumieniu. Natomiast w gawędach polski zryw został przedstawiony oczami Rosjanina pacyfikującego powstanie, rozumiejącego sens polskiej walki o wolność i współczującego swoim wrogom.
Książka została znakomicie zekranizowana przez Juliusza Machulskiego w filmie „Szwadron”.
Stanisław Michalkiewicz o Rembeku:
[quote]Józef Mackiewicz słabo w Polsce znany, był jednym z trzech największych polskich pisarzy XX wieku. Ta trójka, to – moim zdaniem – Juliusz Kaden-Bandrowski, Józef Mackiewicz i Stanisław Rembek. Inni wielcy, albo za takich uznani, są wtórni, łącznie z Witoldem Gombrowiczem[/quote]
Stanisław Rembek, Ballada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe, Zysk, Poznań.
Książkę można zamówić pod nr tel. (61) 8550690 lub przez stronę internetową www.zysk.com.pl
(167)