Unikatowy wywiad z „najlepszym lotnikiem Europy” z 1932 r. Parę dni po tej audycji Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginą w katastrofie lotniczej… [audio]

w Bohaterowie/Historia w dźwiękach


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

zwirko-wiguraFranciszek Żwirko i Stanisław Wigura tworzyli słynny duet lotniczy. Przed drugą wojną światową zwyciężali w wielu sportowych konkursach lotniczych. 

Ich największym sukcesem było zwycięstwo na międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge w Niemczech, na samolocie RWD-6. 28 sierpnia 1932 roku na lotnisku w Berlinie na cześć Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Wygrana w najważniejszych tego typu zawodach na świecie miała wymiar nie tylko sportowy. Chodziło o prestiż przemysłu lotniczego oraz rozsławienie kraju. Głównymi kandydatami do zwycięstwa byli Niemcy – gospodarze zawodów, jednak polski duet nie dał im szans. Zwycięstwo dawało Polsce prawo do organizacji kolejnego Challenge, w 1934 roku.

Niedługo po zwycięstwie w zawodach lotniczych, 11 września 1932 roku, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura ponieśli śmierć w katastrofie pilotowanego przez siebie samolotu RWD. Zostali zaskoczeni przez gwałtowną burzę pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna. Pilotów pochowano w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Badania przyczyn katastrofy wykazały, że samolot był obarczony wadą konstrukcyjną, która wynikała z obciążeń dynamicznych, nieznanych wówczas konstruktorom na całym świecie. Tragiczna śmierć lotników przyczyniła się do zmiany w podejściu do projektowania samolotów. 

Od 1993 roku, dzień 28 sierpnia jest Świętem Lotnictwa Polskiego – obchodzonym dla upamiętnienia zwycięstwa kapitana Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w III Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku.

źródło: Polskie Radio

Wywiad z por. F.Żwirko – Polskie Radio Wilno 1932

Redaktor Witold Hulewicz został w roku 1941 rozstrzelany przez Niemców w Palmirach pod Warszawą.

(107)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.