źródło: podlasie24.pl

W Kałuszynie stanął 8-metrowy pierwszy taki pomnik w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. „Chcę, aby dzieło mojego ojca stało się inspiracją dla przyszłych pokoleń”. Następny będzie łuk triumfalny w Warszawie, który przyćmi inne podobne budowle?

w Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
źródło: podlasie24.pl
źródło: podlasie24.pl

Jak informuje serwis Podlasie24.pl, 13 września 2014 r. w Kałuszynie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Złotego Ułana powstałego ku czci Kawalerii Polskiej walczącej w II wojnie światowej. Inicjatorem i fundatorem tego jedynego w Polsce pozłacanego pomnika jest Jan Żyliński – arystokrata i biznesmen mieszkający w Londynie, syn rotmistrza Andrzeja Żylińskiego, który 12 września 1939 r. wraz z 11 Pułkiem Ułanów rozpoczął zwycięską Bitwę pod Kałuszynem.

Pomnik kosztował milion złotych. Projekt został wykonany przez rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. Jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie pomnikiem pozłacanym.

Wykonany jest z pozłacanego brązu, osadzony na cokole z czerwonego granitu – ma 8 metrów wysokości i waży ponad 30 ton. Przedstawia ułana na koniu.

– Złoty Ułan jest pomnikiem ku czci mojego ojca i wszystkich Polskich Ułanów walczących podczas II wojny światowej. Wybudowałem go , żeby przypomnieć Polakom jak odważna i mocna może być Polska. W przeszłości wielokrotnie była supermocarstwem ducha i może nim być także teraz! Najlepszym przykładem tego przesłania jest Kawaleria Polska – symbol odwagi, wyobraźni, zdecydowania i energii. Chcę, aby dzieło mojego ojca stało się wzorem i inspiracją dla przyszłych pokoleń

– mówi Jan Żyliński w rozmowie z serwisem Podlasie24.pl.

We wrześniu 1939 r. polska kawaleria 17 razy szarżowała na Niemców. Dwa razy jej się nie powiodło. Tymczasem w świadomości Polaków przetrwały samobójcze ataki na czołgi, które wymyśliła niemiecka propaganda, a potem uwiecznił w swoim filmie Andrzej Wajda. Polacy powinni znać swoją historię i być z niej dumni

– mówi „Gazecie Wyborczej”.

Żyliński zdradza „Gazecie”, że mógłby sfinansować budowę łuku triumfalnego ku czci zwycięzców bitwy warszawskiej z 1920 r. – To mogłaby być taka budowla, która przyćmiłaby znane łuki triumfalne. Na jej szczycie widziałbym posąg Marszałka, niżej wykonane z brązu rzeźby polskich żołnierzy – mówi „Gazecie Wyborczej”, ale dodaje, że musiałoby się to odbyć bez udziału polityków.

źródło: Podlasie24.pl, Gazeta Wyborcza

(48)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Tu nie ma czym się chwalić, należy sprawdzić czemu dokładnie ma służyć ta cała ściema dla „ciemnego ludu”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.