Unikatowe nagranie z niedokończonego metra w Warszawie. Tunele postanowiono zalać wodą: dziś robią niesamowite wrażenie [WIDEO]

w Historia lokalna


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Metro w Warszawie zaczęło jeździć dopiero w 1995 roku. Podziemną kolejkę stolica Polski mogła mieć dużo, dużo wcześniej, ale dwukrotnie prace wstrzymano, a teraz świadczą o nich tylko stare tunele, które większość może zobaczyć tylko na filmie.

Pierwszy pomysł na skomunikowanie Warszawy za pomocą metra powstał w 1925 roku. Podjęto nawet stosowną uchwałę, ale prace zostały przerwane w wyniku działań wojennych.

Po zakończeniu II wojny światowej pomysł odżył. Na początku lat 50. po praskiej stronie Warszawy rozpoczęto drążenie tuneli. W 1957 roku prace wstrzymano, a do tuneli wpompowano hektolitry wody i tak już zostało. Do tuneli nie można wejść bez specjalistycznego sprzętu nurkowego. Nielicznym udało się zwiedzić metro, które nigdy nie powstało i nakręcić unikatowy film.

Warszawa doczekała się pierwszej linii metra w 1995 roku. Drugą otworzono po 20 latach. Obecnie podziemna kolejka łączy w stolicy północne dzielnice z południowymi oraz lewo- i prawobrzeżną część miasta.

(3861)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.