Ukraińscy politycy o Polakach Ukraińscy politycy o Polakach / fot. Wikipedia

,,Polacy traktowali moich rodziców jak bydło”. Te słowa byłego prezydenta Ukrainy to tylko jedna z wielu antypolskich wypowiedzi. Mocna odpowiedź: ,,Wspieranie jej nic nam nie daje. Ukraina realizuje cele…”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Kryzys w relacjach polsko-ukraińskich eskaluje. Świadczą o tym wypowiedzi byłych prezydentów i obecnych polityków, a także stronnicze relacje tamtejszych mediów polskiego sporu z Unią Europejską.

Mojego ojca i matkę, którzy pracowali dla polskich osadników, traktowano jak chamów i bydło

– powiedział pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk w rozmowie z ,,Rzeczpospolitą”. Osobiste doświadczenia starał się ekstrapolować na stosunku polsko-ukraińskie, będąc zdania, że Polska narzuca Ukrainie, jakich ma mieć bohaterów.

Wiktor Juszczenko ma za złe Polsce, że ta „wyciąga Ukrainie wydarzenia z 1943 roku”, a polscy politycy „zajmują się obliczaniem dusz zmarłych i porównywaniem przelanych litrów krwi ”. Te słowa padły podczas konferencji zorganizowanej przez prezydencki Instytut Badań Strategicznych.

Z kolei szef ukraińskiego MSZ, Pawlo Klimkin, zaatakował ustawę o IPN, podkreślając, że jest przykładem „jednostronnego podejścia do historii”, zapewniając, że Ukraina nie odwróci się od takich bohaterów jak Bandera.

Jeśli niektórzy polscy politycy nadal będą nalegali na zakazanie na Ukrainie Stepana Bandery i UPA, to – na zasadzie „zacznij od siebie” – powinni przede wszystkim zakazać u siebie Józefa Piłsudskiego z jego brutalną akcją pacyfikacji Ukraińców w Galicji oraz Armii Krajowej, której oddziały dokonywały krwawych akcji przeciwko ukraińskim wsiom

– oznajmił. Przyznawał, że potępia ,,zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, dokonane podczas ukraińsko-polskich konfliktów w trakcie drugiej wojny światowej”. Ale od razu przypominał:

W 1945 roku miejscowa polska samoobrona i oddziały Armii Krajowej rozstrzelały tam 366 Ukraińców, w tym 157 kobiet i 59 dzieci do 14. roku życia. Takich wsi było wiele. Co więc mamy zrobić z Armią Krajową?

– pytał.

Z kolei Jacek Saryusz-Wolski komentował doniesienia ukraińskich mediów:

Ci na Ukrainie, którzy kibicują działaniom wymierzonym przeciw Polsce, podejmowanym w UE, niewiele z tej całej operacji rozumiejąc, działają wbrew dobrze pojętym strategicznym interesom Ukrainy

Do stosunków polsko-ukraińskich odniósł się Rafał Ziemkiewicz, który komentował wypowiedź Jana Olszewskiego o tym, że Bandera z rzezią wołyńską nie miał nic wspólnego. Publicysta podsumował, stwierdzając, że Jan Olszewski jest zakładnikiem myślenia, według którego Rosja jest największym zagrożeniem, a wspieranie Ukrainy ją osłabia.

Otóż nie jest tak. Silna Ukraina to wzmocnienie Rosji

– podkreślił, przypominając, że pomysł niepodległej Ukrainy narodził się w Niemczech i służył interesom polityki tego państwa. Jak zaznaczył, Ukraina w dalszym ciągu realizuje cele Berlina, dlatego jej wspieranie nie daje Polsce żadnych korzyści.

źródło: wPolityce.pl / Do Rzeczy

(6748)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. Prawda była taka, że Polacy na Kresach mieli świetnie prosperujące gospodarstwa rolne. Ukraińcy zatrudniali się u Polaków jako pomocnicy w gospodarstwie (parobki). Nie mogli znieść tego, ze sami nie potrafili nic uprawiać i hodować, to zazdrościli Polakom. Potem była rzeź z nienawiści i zazdrości (chociaż sami byli leniami i opojami). Jak inaczej wytłumaczyć to zezwierzęcenie ?

    • Po to, aby Ukraina podpisała traktat akcesyjny z UE, na mocy którego dojdzie do restytucji mienia na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.