Portal informacyjno-historyczny

Ukraina zaproponowała Polsce… elektrownię atomową na własność! Jednak jest kilka ,,ale”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ukraina zaproponowała Polsce elektrownię atomową na własność – informuje Forsal.pl. Minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Ihor Nasalyk przedstawił polskiej stronie propozycję, która obejmuje wspólne inicjatywy w sektorach gazu i energii elektrycznej.

Polska ma mieć dostęp do magazynów gazu, złóż węgla, a także elektrownię atomową na własność.

Jesteśmy maksymalnie zainteresowani wejściem polskiego biznesu

– zapewniają wysocy ukraińscy urzędnicy.

Nasalyk informuje, że Polska mogłaby pomóc w odbudowie nieczynnego połączenia linii Chmielnicki-Rzeszów, co umożliwiłoby eksport energii z elektrowni atomowej Chmielnicki, a za pozyskane środki rozbudowano by ją o dwa kolejne bloki.

Polska strona popiera korzystanie z takiej energii. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jest zwolennikiem taniej energetyki jądrowej.

Jednak są wady inicjatywy. Jak przypomina Piotr Maciążek na łamach Energetyka24.pl, import taniej energii z Ukrainy na południe polski mógłby uderzyć w górnictwo i lokalne elektrownie węglowe, a samo uruchomienie byłoby kosztowne. Mocne zaangażowanie w ukraiński projekt ograniczyłoby własne ambicje atomowe. Warto również dodać, że na terenie Ukrainy toczą się działania wojenne.

lokując tam część naszego bezpieczeństwa energetycznego musimy liczyć się z intensyfikacją działań zbrojnych, a także dywersyjnych na jej terytorium. Nie chodzi tu jedynie o fizyczne niszczenie infrastruktury (np. przesyłowej), ale także cyberataki. Może to doprowadzić do deficytów energetycznych i przekierowania przesyłu energii z „polskich” bloków w Chmielnickim na potrzeby krajowe w ramach realiów wojennych

– czytamy na Energetyka24.pl.

(4867)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę