Portal informacyjno-historyczny

Tysiącletni Kraków. Kwintesencja polskości, historii i tradycji [wideo]

w Historia na filmach


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

kmFotografik Adam Bujak swe rodzinne miasto uwiecznia na zdjęciach od ponad pół wieku! Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto znowu sporo się zmieniło, wypiękniało. Czegóż nie ma w tym „Tysiącletnim Krakowie”? – i katedra, i najśliczniejsze kościoły, i zamek wawelski, pałace oraz stare kamienice, teatry, muzea, pomniki – długo by wymieniać. A wszystko to o różnych porach roku… Niezwykle nastrojowe zdjęcia, jakże często widoki niedostępne dla zwykłego turysty, uzupełnione zostały o barwnie napisany tekst innego wielkiego miłośnika podwawelskiego grodu, wybitnego historyka sztuki Krzysztofa Czyżewskiego. Ten album to nie tylko fotograficzna wycieczka po Krakowie, ale także opowieść o polskiej historii, tradycji i tym wszystkim, co stanowi kwintesencję polskości, a co tak dobrze symbolizuje Kraków. Książka ukazuje się w pięciu wersjach językowych, dzięki czemu z tysiącletnim dziedzictwem dawnej stolicy Polski będą mogli zapoznać się także cudzoziemcy. Tym albumem pokazujemy innym narodom, to, co mamy w Polsce najpiękniejszego!

Kraków należy do najpiękniejszych miast w Europie – przecież tutaj przyjeżdżają miliony turystów z całego świata! Niektórzy z nich w ogóle nie zdają sobie nawet sprawy, że to miasto szczyci się dziejami stolicy wspaniałego królestwa, kiedyś potężnego, rządzącego niemal całą Europą Środkową, że mamy tutaj genialne zabytki, wspaniałe świątynie – gdzie byśmy nie poszli, na każdej ulicy, wszystko zniewala! Widzimy to, co narosło przez te tysiąc lat – mamy czym się zachwycać, możemy śmiało pokazać ten Kraków.
Oczywiście jestem autorem kilkunastu albumów o Krakowie, moim ukochanym mieście, i każdy jest inny – jak widać, jest co fotografować, jest jeszcze w czym wybierać i za każdym razem pokazać coś nowego. Wspaniałym Krakowem możemy pochwalić się na całym świecie, dlatego album wydany został w pięknej, godnej tysiącletniego miasta szacie graficznej i w aż czterech językach obcych!
Fotografie przygotowywałem już od 4-5 lat, a ostatnie zdjęcia są z czerwca tego roku. Uważam, że to jest dzieło moje i wielu mistrzów, wielkich artystów, architektów, malarzy, rzeźbiarzy – tylu wspaniałych twórców tworzyło to miasto przez setki lat!

Adam Bujak

Kraków, jaki jest – każdy widzi? Nie, żeby zobaczyć wieki kultury, wiary i historii razem splecione w tych murach, wnętrzach i ludziach, którzy je ożywiają – potrzeba oka specjalnego. Takie oko, czułe nie tylko na „zwyczajne” światło i kadr, ale także na światło wieczne i kadr, jaki dla Krakowa stanowi Ojczyzna cała – takie oko ma tylko jeden Mistrz fotografii: Adam Bujak. Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima – Kraków, najwspanialsze z miast całej Polski – ma swojego najwspanialeszego fotografa: Bujak totam Cracoviam pictor maximus.

Prof. Andrzej Nowak

Tysiącletni Kraków, fot. Adam Bujak, tekst Krzysztof Czyżewski, wydawnictwo Biały Kruk, prawie 500 zdjęć, 296 str., 24 x 30 cm, papier kredowy błyszczący 150 g, twarda oprawa, lakierowana, obwoluta, osobne wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, francuska, włoska.

Książkę można nabyć TUTAJ.


(181)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę