„Trumna chłopska” – przejmujący obraz doli polskiego chłopa. „Nie znam w polskim malarstwie obrazu, gdzie obecność tragizmu byłaby równie silna”

w Sztuka


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Trumna chłopska – obraz olejny Aleksandra Gierymskiego.

Podczas pobytu w Krakowie w latach 1893-1894 artysta odwiedzał Włodzimierza Tetmajera, mieszkającego w Bronowicach. Wtedy zrodził się pomysł i powstały pierwsze szkice do obrazu Trumna chłopska.

Obraz przedstawia chłopską parę siedzącą na ławce przed domem. Mężczyzna ubrany jest w jasną koszulę, wypuszczoną na spodnie, pali fajkę i plecami opiera się o drewnianą ścianę. Pochylona do przodu kobieta jest w długiej sukni, ma głowę i ramiona przykryte kraciastą chustą. Obydwoje są bosi, robią wrażenie ludzi starych i zmęczonych życiem, ich zamarły wzrok skierowany jest gdzieś przed siebie. Na pierwszym planie, u stóp gospodarzy leży pies, symbol wierności. Tło sceny stanowi bielona ściana zrębowej chałupy, a kamieniste podwórze pokryte jest brunatnym pyłem.

Jedynym barwnym elementem przykuwającym wzrok widza jest niebieskie wieko od trumny z wielkim białym krzyżem. Jego rozmiary świadczą o tym, że zmarło dziecko. Obecność tego przedmiotu sprawia, że prosta scena staje się zapisem rodzinnej tragedii i refleksją nad dolą XIX-wiecznego chłopa, wyniszczonego ciężką pracą i żyjącego w nędzy. Andrzej Wajda napisał:

[quote]Nie znam w polskim malarstwie obrazu, gdzie obecność tragizmu byłaby równie silna. Właśnie tragizmu, nie dramatyzmu. Jest w tym obrazie duch antycznej tragedii, która rozstrzyga się zawsze w pełnym świetle dnia, na oczach sąsiadów, przed domem…[/quote]

trumna-chlopska

(1372)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.