To cmentarz, na którym spoczywają żołnierze polegli w 1920 r. w wojnie z bolszewikami. Jest tam także grób rodziny Mickiewiczów. W 1962 r. Sowieci spychaczami zepchnęli krzyże do stawu. Dziś znów otwarty, ale zdewastowany i zarośnięty…

w Bez kategorii/Historia słynnych miejsc


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Pozostałość(?) kwatery wojennej w Kobryniu.Stary cmentarz katolicki (białoruski: Могілкі старыя хрысьціянскія) jest najstarszym z zachowanych cmentarzy w Kobryniu. Znajduje się przy ul. Pierszamajskiej obok kościoła rzymskokatolickiego.

Jest silnie zdewastowany i zarośnięty. W części narożnej zachowało się kolumbarium z początków XX wieku (z dwoma rzędami nisz grobowych).

Do najciekawszych nagrobków należy grób rodziny Ptaszkiewiczów, gdzie pochowano zmarłego w 1863 syna Romualda Traugutta. Część cmentarza została przejęta przez cerkiew prawosławną, znajdują się na niej m.in. nagrobek rodziny Mickiewiczów, w którym spoczywają Aleksander Mickiewicz z żoną Teresą Terajewicz i synem Franciszkiem.

W lipcu 1998 z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza konserwatorzy z warszawskiej ASP poddali rzeźbę renowacji. Prace sfinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, grób jednak nie został włączony do wiodącego przez Białoruś „Szlaku Mickiewiczowskiego”.

W części narożnej terenu przycerkiewnego mieści się kwatera 42 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach z armią bolszewicką jesienią 1920.

W 1962 r. władze Białoruskiej SRR nakazały zamknięcie kościoła, a pomnik i betonowe krzyże z żołnierskich mogił zepchnięto spychaczami do przykościelnego stawu. Zdewastowaną świątynię wierni odzyskali dopiero w 1989 r. W roku 2000, staraniem ks. Krzysztofa Gołębiewskiego, proboszcza miejscowej parafii, rozpoczęto rekonstrukcję kwatery wojennej. Odnaleziono fragmenty 29 betonowych krzyży, które po konserwacji, wmurowano w ścianę cmentarza. Ponowne otwarcie i poświęcenie kwatery odbyło się w maju 2002 r.

kobryn

(297)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.