Stary cmentarz katolicki (białoruski: Могілкі старыя хрысьціянскія) jest najstarszym z zachowanych cmentarzy w Kobryniu. Znajduje się przy ul. Pierszamajskiej obok kościoła rzymskokatolickiego.
Jest silnie zdewastowany i zarośnięty. W części narożnej zachowało się kolumbarium z początków XX wieku (z dwoma rzędami nisz grobowych).
Do najciekawszych nagrobków należy grób rodziny Ptaszkiewiczów, gdzie pochowano zmarłego w 1863 syna Romualda Traugutta. Część cmentarza została przejęta przez cerkiew prawosławną, znajdują się na niej m.in. nagrobek rodziny Mickiewiczów, w którym spoczywają Aleksander Mickiewicz z żoną Teresą Terajewicz i synem Franciszkiem.
W lipcu 1998 z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza konserwatorzy z warszawskiej ASP poddali rzeźbę renowacji. Prace sfinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, grób jednak nie został włączony do wiodącego przez Białoruś „Szlaku Mickiewiczowskiego”.
W części narożnej terenu przycerkiewnego mieści się kwatera 42 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach z armią bolszewicką jesienią 1920.
W 1962 r. władze Białoruskiej SRR nakazały zamknięcie kościoła, a pomnik i betonowe krzyże z żołnierskich mogił zepchnięto spychaczami do przykościelnego stawu. Zdewastowaną świątynię wierni odzyskali dopiero w 1989 r. W roku 2000, staraniem ks. Krzysztofa Gołębiewskiego, proboszcza miejscowej parafii, rozpoczęto rekonstrukcję kwatery wojennej. Odnaleziono fragmenty 29 betonowych krzyży, które po konserwacji, wmurowano w ścianę cmentarza. Ponowne otwarcie i poświęcenie kwatery odbyło się w maju 2002 r.
(301)