Przez lata górował nad Poznaniem, a przez ponad pół tysiąclecia był najwyższym budynkiem w Polsce. Dzisiaj już nie istnieje, ale dzięki archeologom odkryto wiele jego interesujących tajemnic, a dzięki nowym technologiom można go podziwiać przynajmniej w wirtualnej rzeczywistości.
Po kolegiacie św. Marii Magdaleny nie było śladu. Dopiero starania archeologów pozwoliły odkryć pozostałości ogromnego poznańskiego kościoła, który powstał w XIII wieku (w 1262 roku), a uległ zniszczeniu pod koniec XVIII wieku. Gdyby kolegiata przetrwała, to obecnie byłaby drugą pod względem wysokości świątynią w Polsce – niższą tylko od wybudowanej w 2004 roku Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. W Poznaniu byłaby to aktualnie trzecia budowla. Niestety w 1773 roku po uderzeniu pioruna kościół spłonął, a w 1777 roku, podczas próby odbudowy zawaliła się ściana. Dzieła zniszczenia kolegiaty dopełnił kolejny pożar – w 1780 roku. Resztki budowli rozebrano w 1802 roku.
To było coś gigantycznego. Był to kościół „zupełnie wyjątkowy” ze względu na swoje pokaźne wymiary – mierzył ok. 70 m długości i 38 szerokości. Według szacunków badaczy jego wieża mogła liczyć od 80 do 115 m wysokości
– powiedział współkierujący badaniami i projektem archeolog Andrzej Sikorski.
Kolegiata przestała istnieć, ale nie została – jak do tej pory powszechnie sądzono – rozebrana doszczętnie. Archeologom udało się odkryć jej pozostałości.
W ciągu zeszłego roku odkryliśmy dobrze zachowane fragmenty murów, zachowane krypty i szereg drobnych zabytków pogubionych przez mieszkańców Poznania
– zdradził Sikorski. Wśród znalezisk były fragmenty fajek, szpilki, okucia, krzyżyki, pieczęcie i przede wszystkim monety. Najstarsze z XIV wieku.
Archeolodzy dotarli także do grobów. Odkryli okolo 300 trumien ułożonych na 12 poziomach! Niektóre otworzony i przebadano szczątki. Natrafiono chociażby na przypadek pośmiertnej trepanacji czaszki.
Kolejne badania mają odbywać się w maju. Docelowo w miejscu, gdzie stał kościół, a w ostatnich latach funkcjonował parking, ma znaleźć się przestrzeń dla pieszych.
(2807)