Portal informacyjno-historyczny

To był najwyższy budynek w Polsce przez ponad 500 lat, ale nie pozostał po nim żaden ślad. Jednak teraz powstała znakomita wirtualna rekonstrukcja [WIDEO]

w Ciekawe klipy/Historia lokalna/I RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Przez lata górował nad Poznaniem, a przez ponad pół tysiąclecia był najwyższym budynkiem w Polsce. Dzisiaj już nie istnieje, ale dzięki archeologom odkryto wiele jego interesujących tajemnic, a dzięki nowym technologiom można go podziwiać przynajmniej w wirtualnej rzeczywistości.

Po kolegiacie św. Marii Magdaleny nie było śladu. Dopiero starania archeologów pozwoliły odkryć pozostałości ogromnego poznańskiego kościoła, który powstał w XIII wieku (w 1262 roku), a uległ zniszczeniu pod koniec XVIII wieku. Gdyby kolegiata przetrwała, to obecnie byłaby drugą pod względem wysokości świątynią w Polsce – niższą tylko od wybudowanej w 2004 roku Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. W Poznaniu byłaby to aktualnie trzecia budowla. Niestety w 1773 roku po uderzeniu pioruna kościół spłonął, a w 1777 roku, podczas próby odbudowy zawaliła się ściana. Dzieła zniszczenia kolegiaty dopełnił kolejny pożar – w 1780 roku. Resztki budowli rozebrano w 1802 roku.

To było coś gigantycznego. Był to kościół „zupełnie wyjątkowy” ze względu na swoje pokaźne wymiary – mierzył ok. 70 m długości i 38 szerokości. Według szacunków badaczy jego wieża mogła liczyć od 80 do 115 m wysokości

– powiedział współkierujący badaniami i projektem archeolog Andrzej Sikorski.

Kolegiata przestała istnieć, ale nie została – jak do tej pory powszechnie sądzono – rozebrana doszczętnie. Archeologom udało się odkryć jej pozostałości.

W ciągu zeszłego roku odkryliśmy dobrze zachowane fragmenty murów, zachowane krypty i szereg drobnych zabytków pogubionych przez mieszkańców Poznania

– zdradził Sikorski. Wśród znalezisk były fragmenty fajek, szpilki, okucia, krzyżyki, pieczęcie i przede wszystkim monety. Najstarsze z XIV wieku.

Archeolodzy dotarli także do grobów. Odkryli okolo 300 trumien ułożonych na 12 poziomach! Niektóre otworzony i przebadano szczątki. Natrafiono chociażby na przypadek pośmiertnej trepanacji czaszki.

Kolejne badania mają odbywać się w maju. Docelowo w miejscu, gdzie stał kościół, a w ostatnich latach funkcjonował parking, ma znaleźć się przestrzeń dla pieszych.

(2735)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę