Dwa tygodnie przed obchodami siedemdziesiątej rocznicy zwycięskiej bitwy 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) pod Falaise i Chambois pomnik jej legendarnego dowódcy generała Stanisława Maczka, wyruszy z Żagania do Normandii.
Z inicjatywy Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej we Francji Tomasza Orłowskiego oraz stowarzyszeń kultywujących tradycje 1PDPanc we Francji w trakcie uroczystości upamiętniających bitwę polskich pancerniaków w Normandii zostanie odsłonięty pomnik generała Stanisława Maczka. Będzie to jeden z głównych punktów uroczystości 22 sierpnia br, które odbędą się na Wzgórzu 262, osławionej reducie obronnej polskich pancerniaków, która zapisała się w historii polskiego oręża pod nazwą „Maczugi”.
Rzeźba została wykonana w brązie. Będzie to pierwszy pomnik w Normandii, dedykowany generałowi, który w sierpniu 1944 roku dowodził 1PDPanc w bojach decydujących o ostatecznych rozstrzygnięciach bitwy. Stanie on tuż obok memoriału upamiętniającego bitwę ,a odsłoniętego w jego obecności w 1964 roku.
Posąg generała jest repliką pomnika który od 2005 roku znajduje się na żagańskim „Skwerze Czołgisty”, nieopodal Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych i był pierwszym dedykowanym generałowi w kraju. Rzeźba autorstwa lubuskiego twórcy Tomasza Filara, została odsłonięta we wrześniu 2005 roku, przez ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Jerzego Szmajdzińskiego, w towarzystwie ostatniego prezesa Światowego Związku Kół 1 Polskiej Dywizji Pancernej rotmistrza Witolda Deimla – uczestnika bitwy w Normandii.
Tomasz Filar (42 lata) – twórca monumentu jest absolwentem Zielonogórskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1998 roku zajmuje się profesjonalnie konserwacją i renowacją obiektów zabytkowych. W jego dorobku do chwili obecnej znajduje się osiemdziesiąt różnych obiektów zabytkowych w Polsce. Wśród nich znajdują się m.in. XIX-wieczne postaci Nike, sprzed żagańskiego Zamku Książęcego. Jego pasją jest również rzeźba. W swoich pracach sięga do postaci związanych z historią i współczesnością polskiego oręża. Jest m.in. autorem pomnika dedykowanego pancerniakom 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego oraz generałowi broni Tadeuszowi Bukowi.
Tekst i zdjęcia: Waldemar Kotula, źródło tekstu i zdjęć – TUTAJ
(237)