To będzie pierwszy w Normandii pomnik legendarnego dowódcy – generała Stanisława Maczka. Stanie na Wzgórzu 262 – osławionej reducie obronnej polskich pancerniaków

w Zapowiedzi


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

maczek1Dwa tygodnie przed obchodami siedemdziesiątej rocznicy zwycięskiej bitwy 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) pod Falaise i Chambois pomnik jej legendarnego dowódcy generała Stanisława Maczka, wyruszy z Żagania do Normandii.

Z inicjatywy Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej we Francji Tomasza Orłowskiego oraz stowarzyszeń kultywujących tradycje 1PDPanc we Francji w trakcie uroczystości upamiętniających bitwę polskich pancerniaków w Normandii zostanie odsłonięty pomnik generała Stanisława Maczka. Będzie to jeden z głównych punktów uroczystości 22 sierpnia br, które odbędą się na Wzgórzu 262, osławionej reducie obronnej polskich pancerniaków, która zapisała się w historii polskiego oręża pod nazwą „Maczugi”.

Rzeźba została wykonana w brązie. Będzie to pierwszy pomnik w Normandii, dedykowany generałowi, który w sierpniu 1944 roku dowodził 1PDPanc w bojach decydujących o ostatecznych rozstrzygnięciach bitwy. Stanie on tuż obok memoriału upamiętniającego bitwę ,a odsłoniętego w jego obecności w 1964 roku.

Posąg generała jest repliką pomnika który od 2005 roku znajduje się na żagańskim „Skwerze Czołgisty”, nieopodal Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych i był pierwszym dedykowanym generałowi w kraju. Rzeźba autorstwa lubuskiego twórcy Tomasza Filara, została odsłonięta we wrześniu 2005 roku, przez ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Jerzego Szmajdzińskiego, w towarzystwie ostatniego prezesa Światowego Związku Kół 1 Polskiej Dywizji Pancernej rotmistrza Witolda Deimla – uczestnika bitwy w Normandii.

Tomasz Filar (42 lata) – twórca monumentu jest absolwentem Zielonogórskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1998 roku zajmuje się profesjonalnie konserwacją i renowacją obiektów zabytkowych. W jego dorobku do chwili obecnej znajduje się osiemdziesiąt różnych obiektów zabytkowych w Polsce. Wśród nich znajdują się m.in. XIX-wieczne postaci Nike, sprzed żagańskiego Zamku Książęcego. Jego pasją jest również rzeźba. W swoich pracach sięga do postaci związanych z historią i współczesnością polskiego oręża. Jest m.in. autorem pomnika dedykowanego pancerniakom 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego oraz generałowi broni Tadeuszowi Bukowi.

Tekst i zdjęcia: Waldemar Kotula, źródło tekstu i zdjęć – TUTAJ

(237)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.